Travian Cevaplar

Sorunuz ile başlayalım

Cevap veren sorulara göre ara

Sorunuzun cevabını bulabilmek için, ilk önce ana kategoriyi ve ardından da sayfanın alt kısmında cevap çıkana kadar, alt kategorileri seçiniz. Eğer istediğiniz cevap bu değilse, bizimle temasa geçebilirsiniz.

Bir sorum var...

Seçeneklere göz at:

Site haritasına göre ara

Sevdiğiniz web sitelerinden alıştığınız gibi, site haritası üzerinden aramayı mı tercih ediyorsunuz? Hiç sorun değil. Site haritasını kullanarak, sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Köy merkezi ve harita nasıl kullanılır?

Bu ekran görüntüsü sizin köyünüzün genel bakışıdır.Travian'a girdiğinizde karşınıza gelecek olan ana sayfa budur.

1. Kutu: İşaretlenmiş olan bölge, şu anda köyünüzde depolamış olduğunuz hammaddelerin listesini(her bir kaynak türünün üzerinde gösterilen sayılar) ve deponuzun tutabileceği toplam hammadde miktarını(odun,tuğla,demir ve tahıl kaynaklarının solunda gösterilen sayı) gösterir. Deponuzun tutabileceği toplam hammadde miktarından fazlasını depolayamazsınız ve kaynaklarınızın tamamen dolu olması önerilmez çünkü hammadde taşmasına yol açar ve zarara girersiniz.Eğer maddeleriniz taşmıyorsa sayıların altındaki küçük çubuklar yeşil renkte olur ama maddeleriniz depolayabileceğiniz kapasitenin üzerine çıkmaya başlamışsa kırmızı renk olur.

Depoladığınız tahılı gösteren kutucuğun yanında tahıl üzerinde kırmızı çarpı işareti olan bir şekil var.Orada gösterilen miktar sizin hazır tahılınızdır.Bu hazır tahıl, sizin köyde gelişim yapabilmeniz için kullanabileceğiniz toplam tahıl miktarıdır. 

2. Kutu: Burası tüm hammadde alanlarına genel bir bakış atabileceğiniz ana yer.Köyünüzü büyütmek,geliştirmek için bu üretimi artıracak hammadde alanlarını yükseltmeniz gerekecek.Bu hammadde alanları, güçlü bir ekonomik altyapı kurmanın ilk adımıdır.Travian’da üretilen 4 çeşit hammadde türü vardır:Odun,tuğla,demir ve tahıl.Dört hammadde türü de önemlidir ancak tahıl hayati bir önem taşır çünkü köyünüzdeki insanları ve askerleri beslemeniz için gereklidir. Ayrıca bazı hammadde türleri bazı ırklar için daha önemli ve değerlidir.Örnek olarak Galyalılar tuğlaya daha çok ihtiyaç duyarlar.Romalılar daha çok demir ağırlıklı giderken Cermenler ise odun daha önemlidir.

3.Kutu: Bu kutu, size köyünüzün bir saat içinde ürettiği hammadde miktarını gösterir.Hammadde alanlarınızı oluşturup yükseltirseniz,üretiminiz artacaktır.Ayrıca burada gösterilen üretimin altın kullanımı sonucu ek olarak %25 bonus üretimli değerler olduğunu belirtmek önemlidir.

4.Kutu: Bu kutu, şu anda köyünüzde bulunan askerleri,birimleri gösterir.Oyuna ilk başladığınızda,kahramanınız hariç, hiçbir askeriniz olmayacaktır.


Bu resimde gösterilen yer,yeni binalar inşa edebileceğiniz, birliklerinizin araştırılması ve yetiştirilmesi için emir verebileceğiniz köy merkezi sayfasıdır.

Köy merkezinde 3 binanın kurulu olduğunu görebilirsiniz.Merkez binası, neredeyse diğer tüm binaların kurulması için en önemli yapıdır. Resimde bir tahıl ambarı ve depo da inşa edilmiştir.Dış halkada 16, içeride ise 4 yapı yeri vardır.2 tane de özel yapı yeri vardır ve bunlar Askeri Üs ile Sur’dur.

1.Yer(Kırmızı): Burası Sur(Romalılar), Çit(Galyalılar) ve Toprak Siper(Cermenler)’in inşa edildiği yerdir.Bu duvar çeşitlerinden biri seçtiğiniz ırka bağlı olarak köyünüzü koruyacak ve duvarın seviyesi ne kadar yüksek olursa savunma bonusu da o kadar yükselecektir. 

2.Yer(Turuncu): Askeri Üs kurduğunuz yer burasıdır.O köyde olan askerler burada toplanır.Buradan askerlerinizi diğer köyleri  fethetmek,saldırmak,yağmalamak ve destek olmak için gönderebilirsiniz.Askeri üssünüzün seviyesi ne kadar yüksek olursa mancınıklarınızın hedef alabileceği yapı çeşitleri ve isabetleri artar.Aynı zamanda Asker Üs Kışla ve bazı yapılar için kurulması gerekli bir binadır.Bu nedenle köyünüzde Askeri Üs olmazsa hiçbir asker eğitemezsiniz.


Şu an haritayı görüyorsunuz.

Harita oyunun en yararlı ve en çok kullanılan özelliğidir.Haritanın merkezinde sarı bir kare ile çevrili olan yer köyünüzdür.Kendi köyünüz gibi renkli bir kare içerisinde olmayan köyler sizin komşularınızdır. Mavi kareler ittifakınızdaki köylerdir, yeşil kareler ittifakınızla ittifaktır ve açık yeşil kareler ise kişisel ya da birlik olarak savaşmama kararı aldığınız oyunculardır.Eğer haritada görünen köylerden birinin üzerine farenizi getirirseniz, köyün sahibi olan oyuncunun adı,köyün nüfusu ve köyün üye olarak bulunduğu birlik gibi bilgileri görebilirsiniz.Eğer o köye tıklarsanız size köyü yağmalamak veya satıcı göndermek gibi seçenekler çıkarır.

1. Burası bir vahadır.Kahramanınız, kahraman kışlası yükseltilerek ve gerekli seviyeye ulaştıktan sonra saldırarak vahayı ele geçirir.Ele geçirilen vahalar size üretim bonusu sağlar. Vahaya tıklarsanız, kaç tane vahşi hayvan olduğu ve bonusun yüzde kaç olduğu gibi onunla ilgili bilgileri göreceksiniz.Ayrıca hammadde ihtiyacınız varsa vahaları yağmalayarak ihtiyacınızı giderebilirsiniz.Bir vahayı fethetmek istiyorsanız, ilk önce kahraman kışlanızı 10.seviyeye getirmeniz gerekir.Kahraman kışlanızı 15.seviyeye getirirseniz o köy için ikinci bir vahayı da fethedebilirsiniz ve 20.seviyeye yükseltirseniz üçüncü vahayı da fethetmek için gerekli işlemleri tamamlamış olursunuz.

2. Sağ alt kısımda kırmızı dairenin içindeki alan, haritadaki köylerin,vahaların koordinatlarını yazabileceğiniz yerdir.Aradığınız yerin koordinatlarını biliyorsanız, koordinatını yazarak daha hızlı bulabilirsiniz.

3. Sol üst kısımda kırmızı daire içindeki alan, haritanın yakınlaştırma seviyesini artırma ya da azaltma,haritayı tam ekranda kullanma,9 veya 15 tarlalı alan bulma,haritaya daha önce koyduğunuz işaretleri gösterme gibi çeşitli işlevler sağlayan bir işlev çubuğunu gösterir.


Sorunuzun cevabi tatmin edici oldu mu?

Evet   Normal   Hayır