Travian Cevaplar

Sorunuz ile başlayalım

Cevap veren sorulara göre ara

Sorunuzun cevabını bulabilmek için, ilk önce ana kategoriyi ve ardından da sayfanın alt kısmında cevap çıkana kadar, alt kategorileri seçiniz. Eğer istediğiniz cevap bu değilse, bizimle temasa geçebilirsiniz.

Bir sorum var...

Seçeneklere göz at:

Site haritasına göre ara

Sevdiğiniz web sitelerinden alıştığınız gibi, site haritası üzerinden aramayı mı tercih ediyorsunuz? Hiç sorun değil. Site haritasını kullanarak, sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için gelişmiş strateji

.

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Strateji

Travian hakkında yeni bir şeyler öğrendiniz ve oynamak istiyorsunuz fakat nasıl oynacağınızı tam olarak bilmiyorsunuz… Ya da çoktan oynadınız ama bir çiftlikte olduğunuzu hissettiğiniz için silmek zorunda mı kaldınız? Bu konu sizin için bir rehber olacak!

Bir Irk Seçin

Hesabınızı açarken bir ırk seçmeniz gerekecek. Özel sunucular haricinde üç ırk var: Roma, Galya ve Cermen.

Romalılar hem saldırı hem de savunma bakımından dengelidirler. Surları tüm ırklar arasında en yüksek savunma bonusunu veren surdur fakat yıkması da kolaydır. Pazarcıların hammadde taşıma kapasitesi tüm ırklar arasında en az olandır. (500 hammadde) Irklarına has binaları olan Yalak orta ve geç oyunda oldukça yararlıdır. Romalılar, aynı anda kaynak alanı ve bina inşa edebilirler.

Galyalılar çoğunlukla savunma ırkıdır. Çitleri dengelidir: iyi bir savunma bonusu sağlar ve yıkılması da çok kolay değildir. Pazarcıları tüm ırklar arasında en fazla yüksek kapasiteli olandır ve en hızlısıdır. (1500 hammadde) Kendi binaları olan Tuzakçı erken oyunda çok faydalıdır fakat orta ve geç oyunda çok da kullanışlı olduğu söylenemez. Galyalı sığınağı diğer ırklardan %50 fazla hammadde korur.

Cermenler çok saldırgandırlar. Toprak siperleri neredeyse tahrip edilemez fakat savunma bonusları çok düşüktür. Pazarcılarının taşıma kapasitesi 1000’dir fakat en yavaş pazarcı da Cermen pazarcısıdır. Kendi binaları olan İçecek Fabrikası saldırıları için oldukça yararlı bir binadır. Askerleri fazlasıyla ucuz ve hızlıdır.

Her ırkın avantajlarını ve dezavantajlarını görmüş sayılırız. Peki hangisini seçmelisiniz? Bence Galyalılar! En iyi savunma onlardadır ve sığınakları da fazlaca hammaddenizi düşmana karşı korur. Bu da düşman oyuncuların sizi çok fazla yağmalayamayacağı anlamına geliyor. Ayrıca oyunun başında birçok düşman sizden Tuzakçı sayesinde çekinecektir.

Romalıları da seçebilirsiniz. Çift inşa özellikleri cezbedicidir. Tabi bu ne kadar aktif olduğunuza bağlı. Roma ırkını seçtiyseniz Galyalılardan daha aktif olmalısınız. Günde birkaç kez aktif oluyorsanız 300, 300’lü koordinatlara geçmenizi öneririm. (-300,300  300,-300  -300,-300 de olabilir) Düşmanlar uzak olduğunuz için saldırmaktan çekinmezler fakat saldırıyı görmek için yeterli zamanınız olur. Aktif oynuyorsanız da bu koordinatlar civarına yerleşebilirsiniz fakat buralara yerleşerek yağma yapma başarınız düşer.

Cermen ırkını SAKIN seçmeyin. Cermen ile oldukça aktif ve deneyimli olmanız gerekir. Bütün Tokmak Sallayanlarınız bir süvari saldırısı sonucu yok edilebilir. İlk oynayışınızda Cermen ırkını seçerseniz bir ayı bulmadan hesabınızı silmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden akıllıca seçim yapmalısınız.

Söylemek istediğim bir şey daha var: yeni açılmış bir sunucuda başlayın! Yeni başlayanlar için en iyi sunucunun 1-3 ay geçmiş bir sunucuda oynamak olduğunu okumuştum. YANLIŞ! Yeni başlayanlarla çevrili olacaklarını da iddia ediyorlar. Bu kısmen doğru. Ancak iyi oyuncular sizden çok daha önde olacakları için birileri sizi yıkacaktır.

İlk Gün

İlk güne zamanınız biraz fazla olduğunda başlamalısınız. İdeali ilk gün için 2 saattir. Özellikle ilk hafta aktif olmanız gerekir, sonrasında daha az zamanınızı alır. İlk gününüzde görevler sekmesindeki görevleri yerine getirmelisiniz. Kaynaklarınız tükendiğinde uyuyun ve bir sonraki günü bekleyin.

İkinci Gün

İkinci gününüzde ödevlerinizi yapmaya devam ederken birliklerinizi de eğitmeye başlamalısınız. Henüz yapmadıysanız kışla için önkoşullu binaları inşa edin ve Phalanx/Lejyoner eğitin. (Beni dinleyip Cermeni tercih etmediğinizi varsayıyorum.) Ardından kaynak alanlarına yönelin. Kabileye bağlı olarak her hammadde türünden eşit miktarda ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz. İhtiyacınız olduğundan daha fazlasına yükseltin. Yine de dengeli tutmaya çalışın. Ayrıca bir Pazar inşa edip hammadde takası yapabilirsiniz. Günlük ödevlerinizden tamamlananları almayı unutmayın.

İlk Hafta

3. günde kaynak üretimine ve asker eğitmeye devam edin. 4-5. Günde yeni başlayanlara korumalarını uzatıp uzatmamak istediği sorulacaktır. Yağma yapmaya ve risk almak isteyip istemediğinize ya da güvende olmak isteyip istemediğinize göre karar verin. Yeni başlayanlar için uzatmanızı öneririm. Ancak bunu yapmaktaki dezavantaj sadece 1:1 işlem yapmaktır. Her iki durumda da yeni başlayanlar koruma süreleri bitmeden sığınak inşa etmelidir. Depo ve ambar kapasitesini karşılayacak şekilde inşa edin. Galyalılar için seviye 10’daki iki sığınak yeterli olacaktır, Romalılar içinse 3. Galyalıysanız ayrıca tuzakçı inşa edin ve biraz tuzak kurun. Erken oyunda etkisi çok olacaktır.

İkinci Hafta

Korumanız böylece sona erdi. Umarız sığınaklarınızı inşa etmişsinizdir. Romalıysanız lejyonerlerle yağma yapmaya başlayabilirsiniz. 9 nüfusun altındaki köylerde kışla olamaz, bu yüzden oraları yağmalamak güvenlidir. Galyalıysanız kılıçlıları araştırıp eğitmeye başlayabilirsiniz. Aynı durum Roma ırkı için de geçerlidir. Savunmanızı geliştirmek için Pretoryanları araştırıp eğitebilirsiniz. Şimdi ikinci köyünüzü kurmaya yakınsınız! İlk köyünüze kesinlikle köşk yerine saray inşa etmeyin.

2. köyü Kurmak İçin Bir Yer Belirleme

2. köyünüz için yer seçmek birazcık zor olabilir. 300,300’e çıkmaktan bahsettim ancak vermeniz gereken başka bir karar daha var: her hammadde türünden kaç adet kaynak alanı istiyorsunuz? 2. Köyünüz olarak çok tarlalı bir köye gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Varsayılan (4/4/4/6) veya Galya iseniz demiri diğerlerine nazaran daha az olan, Romla iseniz demiri daha fazla olan bir yer tercih etmelisiniz. Büyük köylere sakın yaklaşmayın. Bunu zor yolsan öğrendik.

Son Söz

Artık bir acemisiniz! Tebrikler! İkinci köyüne yerleştin. Eğer yağma aldığınızı görürseniz düşmanın hammadde alamayacağından emin olun. Sığınağınızın hammaddelerinizin tamamını kapsayamadığını görürseniz, hammaddelerinizi harcayın veya başka bir köye gönderin. Bunu da yapamazsanız onları yok edin. Bir bina inşa etmeye başlayın ve sonra inşa edin. Bunu tekrarladığınızda maddelerinizin eksildiğini göreceksiniz. Hammaddelere sizin ihtiyacınız var; eğer onları siz kullanamıyorsanız kimse alamamalı. Diğer kılavuzları da kontrol ettiğinizden emin olun. Öğrenebileceğiniz pek çok şey olduğundan eminiz.


Sorunuzun cevabi tatmin edici oldu mu?

Evet   Normal   Hayır