Travian Cevaplar

Sorunuz ile başlayalım

Cevap veren sorulara göre ara

Sorunuzun cevabını bulabilmek için, ilk önce ana kategoriyi ve ardından da sayfanın alt kısmında cevap çıkana kadar, alt kategorileri seçiniz. Eğer istediğiniz cevap bu değilse, bizimle temasa geçebilirsiniz.

Bir sorum var...

Seçeneklere göz at:

Site haritasına göre ara

Sevdiğiniz web sitelerinden alıştığınız gibi, site haritası üzerinden aramayı mı tercih ediyorsunuz? Hiç sorun değil. Site haritasını kullanarak, sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için en iyi başlangıç stratejisi

GİRİŞ

Bu kısım oyunun temel mekaniğine değinecek ve güçlü bir hesabınız olması için verimlilik kılavuzu sağlayacak. Bu kılavuz ırkların belirtilecek olan kendilerine has avantajlarıyla birlikte her ırk için uygulanabilir.

IRKLAR

Her ırkın, gelişirken dikkate alınması gereken güçlü ve zayıf özellikleri vardır. Her üç ırk da onları içinde bulunduğunuz durumun ihtiyaçlarına nasıl adapte ettiğinize bağlı olarak kendilerini diğerlerine karşı tutabilir.

Romalılar

Romalılar oyunu galeyana getiren ırk olarak bilinir. Saf güç açısından piyadeleri eşsizdir. Ancak diğer ırklara göre daha pahalıdır ve daha yavaş bir başlangıçları vardır. Fakat geliştiklerindeyse durdurulmaları çok zordur. İkili inşa özelliğine sahiptirler; yani hem kaynak alanı hem de yapı inşa edilebilir. İyi bir Romalı bu özelliğini hızla gelişmek için kullanır. Ayrıca 10. 15. ve 20. seviyelerde süvarilerin(Equites Imperatoris, Equites Legati, Equites Caesaris) bakım masraflarını düşüren bir binaya sahiplerdir: Yalak. Ayrıca Romalı kahramanlar diğer ırkların aldığı puan başına 80 savaş gücü yerine puan başına 100 savaş gücü kazanır.

Galyalılar

Yeni başlayanlar için Galya ırkı tavsiye edilir. Bu ırk savunmayı kendi lehine çevirir, ancak Galya askerleri ile etkin şekilde saldırı hesabı olarak da devam edilebilir. Sığınaklarının kapasitesi diğer ırklara nazaran daha fazla olduğu için hammaddeleriniz için iyi bir koruma sağlar. (10. Seviyede 2000 yerine 3000) Ayrıca düşman askerleri yakalamak için de tuzak kurabilirler. Savunma askerleri çok ucuzdur ve akademide araştırmaya gerek yoktur. Saldırı adına oyundaki en hızlı askere sahiplerdir. (Toytatın Şimşeği) Kahramanları diğer ırklara göre daha hızlıdır.

Cermenler

Cermenler ırkı en agresif ırktır. Tokmak Sallayan askeri yetiştirme açısında hızlı ve ucuzdur. Bu durum onların karlı şekilde çok kolay baskın yapmalarına olanak sağlar. Diğer ırklara göre sayıca üstün olmak ve bu avantajla düşmanların büyümelerini önlemek güven verir. Kahramanları, sığınıkların seviye 10’daki kapasitesinin yalnızca %80’ini korumalarına izin verir. Eğer saldıran askerlere Cermen kahramanı eşlik ederse sığınağın sadece 1600’ü korunur. (Galya için 2400)

 

BAŞLANGIÇ

Kaynak alanlarınızın en az seviye 2’ye çıkarıldığını varsayıyoruz.

Köyünüzü hızla geliştirmek için kaynak alanlarının bir sonraki seviyedeki gereksinimlerine uydukları belli bir oran var. Kullanılacak en iyi yöntem 10,12,8,6 yöntemidir. Bu, en fazla tuğla üretimine, ardından sırasıyla odun ve demir, daha sonra odun ve tuğla üretiminin yarısı kadar tahıl ürettiğiniz anlamına gelir. Temel olarak seviye 1'de 3 tuğla alanı; seviye 1’de 2 odun alanı; seviye 1’de 1 demir alanı demek oluyor.  Seviyeyi arttırdıkça bu şablonu devam ettirin.

Tahıl üretimi bina inşa ettikçe binaların bakım masraflarından ötürü azalacak tek kaynaktır. Tahıl üretimi, tuğla üretiminin en az yarısı kadar olduğu sürece iyi iş yaparsınız. Bu oranla bir sonraki alanı inşa edene kadar uzun süre beklemek zorunda kalmadan alanlarınızın sürekli bir şekilde büyümesini sağlayabileceksiniz.

Kendinizi saldırılardan korumak;

Aşağıdaki üç nedenden ötürü saldırı alacaksınız:

 • Kendi köylerini geliştirmek için sizin maddenizi yağmalamak
 • Askerlerinizi kahramanlarının seviye alıp güçlenmesi amacıyla kahramanlarıyla birlikte öldürmek
 • Köyünüzü geliştirmenizi ve askerlerinizin artmasını engellemek

Bunların hepsine nasıl yapılacağınızı bildiğiniz sürece karşı koymak çok kolaydır.

Kaynaklarınızı korumak

Sığınak

Sığınak maddelerinizi korumak için çok güçlü bir yapıdır. Bir sonraki seviyeye yükselene kadar maddelerinizi her zaman yeterli şekilde koruyacaktır. Bu yüzden sığınağı kolayca seviye 10’a kadar inşa edebilirsiniz. Seviye 10’da bir sığınak her kaynaktan 2000 madde korur. (Galya’ da 3000)

10. seviye bir adet sığınak inşa ettikten sonra dilediğiniz kadar sığınak inşa edebilir, daha çok maddenizi çevrimdışı süreniz boyunca koruyabilirsiniz.

 

HARCA, HARCA, HARCA

Çevrimiçiyken yağma saldırısı aldığınızda, saldıranın sizi yağmalayamaması için maddelerinizi sığınak limitinizin altına düşürmeniz gerekir. Bunun için bina inşa etmek, var olan bir binanın seviyesini yükseltmek, asker yetiştirmek veya zırhlamak gibi işlemlerle maddeyi saldırı anına kadar harcamanızı öneririz.

 

Askerlerinizi korumak

Kahramanlar oldukça güçlüdür ve kendi başlarına birkaç asker öldürebilirler. Bir yerde 100’den az askeriniz varsa; düşman, kahramanlarına deneyim kazandırarak güçlendirmek amacıyla kahramanıyla size saldırabilir. Düşman kahramanı güçlendirmemek amacıyla eğer Gold Club kullanıcısıysanız otomatik asker kaçırmayı aktifleştirebilir veya çevrimdışı olduğunuz zamanlar için askerlerinizi başka bir yere atarak köyünüzde çok fazla askerin olmadığından emin olabilirsiniz. Bunu yapmak için ne kadar süre çevrimdışı olacağınızı bilmeniz gerekir. Mesela 8 saat diyelim; kendinize askerlerinizin ulaşım sürresinin 4 saat olduğu bir köy belirleyin ve askerleriniz saldırması için gönderin. Fakat bunu yaparken askerlerinizin ölmemesi için küçük ve güvenli bir köy belirlediğinize emin olun. Birlikleriniz dönüş süresi ile birlikte 8 saat sonra köyünüze ulaşacaktır.

 

Yağmalar ile başa çıkmak

Yukarıdaki taktikleri kullanarak sürekli yağma almanız halinde kolayca köyünüzü geliştirebilirsiniz. Umutsuzluğa kapılmayın ve aktif olmanın ne kadar önemli olduğunu unutmayın.

 

SAVUNMAYA GENEL BAKIŞ

Gelelim saldırıya karşı savunmaya; bunun iki yolu vardır: pasif savunma ve aktif savunma. Gelin birlikte inceleyelim.

Pasif Savunma

Pasif savunma, köyünüzde asker bulundurmadan, saldıran askerlere köyünüzdeki bazı binalarla verebileceğiniz zarardır. Pasif savunma sağlayan binalar:

 • Köşk
 • Sur
 • Tuzakçı (Galyalılar için)

Köyünüzün kalkınması için surunuzun ilk aşamada en az seviye 5 olması çok önemlidir. Bu oldukça ucuz bir işlemdir ve erken oyunda 1 ya da 2 birliği öldürmenize yardım edecek, köşk/saray ile birleşerek düşmana bir çok asker kaybettirip size saldırmalarından kazançları olmamasını sağlamış olacaksınız.

 

Tuzakçı (Galya için): Bu, diğer savunmalarınızdan önce düşmanlarınızın yüzleşmesine olanak sağlayan tuzaklarınızın inşa edilmesini sağlar. Tuzaklar şöyle çalışır;

Saldıran askerler diğer savunmalarınızla karşılaşmadan önce tuzaklarınızı doldurur. Saldıran asker sayısı, tuzak sayısından küçükse bütün birlik tuzağa takılarak saldıran, askerlerini kaybetmiş olur ve aynı zamanda onları beslemesi gerekir. Düşman, askerlerini kurtarmak için saldırı modunda askerlerinin esir düştüğü köye saldırır ve başarılı olursa bile askerlerinin bir kısmı ölür.

Savunmacı, tuzaklarındaki askerleri eğer isterse geri gönderebilir. Tuzaktaki esir askerlerin sahibi de isteği dahilinde tuzaktaki askerlerini ölüme terk edebilir. Bu durumların her ikisi de tuzakların yeniden işlevlerinin kazanmasını, yani onarılmalarını sağlar. Fakat saldıran, askerlerini kendisi saldırarak kurtardı ise tuzaklar yok olur ve tekrar kurulması gerekir.

 

Aktif Savunma

Saldıran orduyu öldürebilmek için defans(savunma) askerleri vardır. Hali hazırda suru olan savunmacı köy defans askerleri ile daha da güçlenir. Aktif savunma yaparken, saldıran orduya karşı askerlerinizden daha az kayıp vermek için ve daha sağlam bir savunma yapmak için birlik yetkililerinizle konuşabilirsiniz.

Savunma Askerleri

Aktif savunmada kullanılması gereken askerlerdir.

Romalılar:

 • Lejyoner (Süvarilere karşı en iyisi)
 • Pretoryan (Piyadelere karşı en iyisi)

Galyalılar:

 • Phalanx (Süvarilere karşı en iyisi)
 • Druyid (Piyadelere karşı en iyisi)

Cermenler:

 • Mızrakçı(Süvarilere karşı en iyisi)
 • Paladin(Piyadeye karşı en iyisi)

Gördüğünüz gibi her ırkın saldırıya karşı savunma askeri vardır.

 

Askeri Üs

Askeri üs T4 sunucularında çok önemli bir sebepten ötürü değer kazanmıştır. Eğer saldıranın asker sayısı, sizin askeri üssünüzün seviyesinden azsa, hangi türden askerle geldiğini görebilirsiniz fakat asker sayısını göremezsiniz. Peki bu neden önemli? Çünkü gelen saldıranın askeri üs seviyesinin sayısından az askerle geldiğini biliyor olursunuz. Diyelim ki askeri üs seviyeniz 20, eğer tek türde askerin altında soru işareti görünüyorsa, size 20’den az asker saldırıyor demektir.

Askeri üs aynı zamanda gelenlerin saldırı modunda mı yoksa yağma modunda mı geldiğini size gösterecektir. Bu, saldırının mancınıklı olması halinde yıkıcı bir saldırı olup olmayacağını ya da güvenle küçük bir vuruşla atlatıp atlatamayacağınızı görmenizi sağlar.

 

SALDIRIYA GENEL BAKIŞ

Şimdi aktif savunmayı öğrendiğinize göre gelişiminizin hızlanması için askerleri nasıl kullanacağınızı göstermenizin zamanı geldi!

Saldırı Modları

Saldırı atarken seçilecek iki mod vardır: saldırı ve yağma. Her modun kendince kuralları vardır ve belirlir şeyleri sağlar.

Saldırı Modu

Bu mod esas saldırı modudur. Bu mod askerlerinizin ya tüm ordu ölene kadar ya da savunma köyündeki bütün defans askerleri ölene kadar hedefinize saldıracakları anlamına gelir. Manıcınıkların çalışması için bu modda atılmaları gerekir. Ayrıca tuzaktaki esir düşmüş askerlerinizi de ancak bu modda saldırırsanız kurtarabilirsiniz.

Yağmalama Modu

Bu mod hedefinize ulaştığınızda, eğer savunma köyünde defans askeri var ise askerlerin bir kısmı ölene kadar savaşır ve madde ile size geri döner. Fakat savunmacı askerlerin sayısına ve gücüne göre askerlerinizin ne kadarının döneceği değişmektedir.

Yağma modu genellikle madde almak istediğinizde veya tüm askerlerinizi kaybetmeyi göze alamıyorsanız kullanılır.

 

KÖY GELİŞTİRME

Yeni köyler kurabilmeniz için öncelikler kültür puanının (KP) hakkında her şeyi bilmeniz gerekir. Köşk/saray mevcut KP seviyenizi ve 24 saatlik KP üretiminizi gösterir. Bir belediye binasında düzenlenen küçük festival köyün KP üretimi kadar (maksimum 500), büyük festival bütün köylerin KP üretimi kadar (maksimum 2000) KP kazandırır. Bu sayılar klasik serverlar için geçerlidir. Bütün köylerinizde belediye kurulması halinde festival düzenleyebilir, KP üretiminizi artırarak daha hızlı yeni köyler kurabilirsiniz.

Yeni köy kurabilmek için göçmenlere ihtiyacınız vardır. Göçmenlerinizi seviye 10’daki köşk ya da sarayda eğitebilirsiniz. Fakat göçmenler çok pahalıdır. Göçmenlerinizin olabilmesi için aşağıdaki bina ve seviyelere ihtiyacınız var:

 • Hammadde Deposu seviye 7
 • Tahıl Ambarı seviye 7
 • Köşk seviye 10

(Seviyeler ırktan ırka değişiklik göstermektedir.)

Eğer yayılım yapacağınız köyünüzde henüz bu yapılara sahip değilseniz, göçmen için madde biriktirmeden evvel bu listeyi edinmelisiniz. Sadece Galya ırkında tahıl ambarı 6 yeterli olmaktadır. Göçmen Maliyetleri

•             4600 odun, 4200 tuğla, 5800 demir, 4400 tahıl Roma için

•             5800 odun, 4400 tuğla, 4600 demir, 5200 tahıl Cermen için

•             4400 odun, 5600 tuğla, 4200 demir, 3900 tahıl Galya için

MERKEZ SEÇİMLERİ

Merkeziniz için belirli seçenekleriniz var. Altın kullanan oyuncular için 15 tarlalı ve 9 tarlalı köyler daha faydalıdır. Altın kullanmayan oyuncular için ise 9 tarlalı ve 7 tarlalı köyler en makulüdür. Bunun nedeni ise tahıl üretiminin daha sonrası için ordunuzun büyüklüğüne karar vermenizde etkili olmasıdır. 

Altınlı kullanıcıların NPC işlevi vardır. NPC bir hammadde türünün ihtiyacınıza yönelik başka bir hammadde türüne dönüştürülmesidir ve 3 altın karşılığında hammaddelerinizi çevirebilirsiniz. Bu yüzden altın kullanmayan oyuncuların hangi kaynaklara sahip oldukları konusunda akıllıca karar vermeleri gerekir.

Merkez köyünüz, kaynak alanlarınızın seviye 10’un üstüne geliştirmenize izin verilen tek köydür. Merkez dışındaki köylerinizde kaynak alanlarınız en fazla seviye 10 olabilmektedir. Seviye 16’ya kadar kaynak alanlarınızı geliştirebilmek için 3 hammadde deposu ve 2 tahıl ambarına ihtiyaç vardır.

 

YENİ KÖYLER

Yeni köyleriniz ilk köylerinizden çok daha hızlı gelişebilir. Çünkü ilk köylerinizden pazarcı yardımıyla yeni köylerinize hammadde akışı sağlayarak yeni köylerinizdeki kaynak alanlarını ve yapıları seri bir şekilde inşa edebilirsiniz.

İlk köyünüzü hızla kurmak için ödevleri takip etmeyi unutmayın.

 

KÖYLERİN AMAÇLARI

Merkez Köy: Merkeziniz sizin ana köyünüzdür: yeni köyler merkezin etrafına kurulur. En fazla hammadde üretecek olan köy merkezdir. Bu yüzden de askerlerinizi merkezinizde beslersiniz.

Asker Köyü(Saldırı için): Hammer olarak da bilinen bu köyde saldırı ordunuzu yetiştirirsiniz.

Asker Köyü (Savunma için): Anvil olarak da bilinen bu köyde savunma askerlerinizi yetiştirirsiniz. Bu köylerden birkaç tane kurabilirsiniz.

Casus Köyü: Bu köyde size her konuda yardımcı olacak olan casus askerini yetiştirirsiniz. Casus köylerinin oyundaki önemi büyüktür.

Destek Köyler: Bu köyler nitelikli köylerinizin gelişmesi ve daha çok askere sahip olabilmeniz için kaynak alanlarınızdır. Bu köylerden diğer köylere hammaddelerinizi gönderirsiniz.

Eğer oyuna yeni başladıysanız ve ne oynamak istediğinize karar vermediyseniz savunmayla başlamanızı öneririz. Daha sonra merak ediyorsanız kendinize küçük bir saldırı köyü hazırlayarak bu rolü deneyebilir, hala savunma köylerinizin güvenliğiyle hareket edebilirsiniz.

 

Saldırı Köyü İnşa Etmek

Genel inşa planını tamamladıktan sonra bir asker köyü kurun ve kışla kurup seviye 10’a yükseltin. Irkınızın piyade askerlerini burada 7 gün 24 saat kışladaki eğitim durmayacak şekilde devam ettirmeye özen gösterin.

Kışlanız eğitime başladıktan sonra ahır kurup ahırı da seviye 10’a yükseltip ırkınızın süvari askerlerini eğitmeye başlayabilirsiniz.

Kışlanızın seviyesini 15’e çıkarın.

Kuşatmanızı güçlendirmek için tamirhane kurup seviye 10’a yükseltin. Bu sırada mancınık gereksinimlerini yerine getirmeyi unutmayın. Tamirhanenizi 7/24 doldurduktan sonra seviye 20’ye yükseltmeye başlayabilirsiniz.

Ordunuz ile bir yere saldırdığınızda hammadde ile döneceklerinden stok yapmak gerekir. Bunun için 3 tahıl ambarınız olduğundan emin olun.

 • İpucu, sürekli asker eğitmektir.
 • Zırh dökümhanesinde eğittiğiniz askerleri geliştirmeyi unutmayın.
 • Yapabildiğinizde, en az üç tane tahıl ambarınız ve hammadde deponuz olsun.
 • Ordunuzu büyütmek için destek köylerinizden sürekli hammadde akışı sağlamayı unutmayın.
 • Tahıl üretiminiz eksiye düştüğünde askerlerinizi diğer köylerinize sağıtın.

 

Savunma Köyü İnşa Etmek

Bir savunma köyü kurmak daha az işlemle de olsa saldırı köyü kurmakla hemen hemen aynıdır.

Kışlalarınızı seviye 10’a yükseltin, savunma askerinizi 7/24 eğitin ve kuyruğu sürekli devam ettirerek kışlalarınızı seviye 20’ye yükseltmeye devam edin.

2 veya 3 tahıl ambarınız ve hammadde deponuz olsun.

 • Kışladaki asker kuyruğunun sürekli devam etmesini sağlayın.
 • Tahıl üretiminiz eksiye düştüğünde askerlerinizi diğer köylerinize dağıtın.

 

Casus Köyü İnşa Etmek

Casus köyü kurmak savunma köyü ile aynıdır. Fakat Galya ve Roma casusları süvari oldukları için, bu ırklardaysanız aynı işlemleri ahır için yapmanız gerekir. Cermen için ise kışla yeterlidir.

 • Kışladaki asker kuyruğunun sürekli devam etmesini sağlayın.
 • Tahıl üretiminiz eksiye düştüğünde askerlerinizi diğer köylerinize dağıtın.

 

Destek Köyleri İnşa Etmek

Bu köyler kaynak alanlarınızı daha hızlı geliştirmek ve bu köylerden hammadde ihtiyacı duyduğunuz köyünüze hammadde akışını sağlamak için kullanılır. Bir Ticari Merkez kurabilmek için en az iki tahıl ambarı ve iki hammadde deposu, Pazar seviye 20, ahır seviye 10 gerekir. Ticari merkez, tüccarların taşıma kapasitesini her seviyede artırdığından, bu köylerden hammadde akışında zorluk çekmezsiniz.

 • Bu köylerde asker yetiştirmemelisiniz.
 • Askerlerinizi burada besleyebilirsiniz.

Sorunuzun cevabi tatmin edici oldu mu?

Evet   Normal   Hayır