Travian Cevaplar

Sorunuz ile başlayalım

Cevap veren sorulara göre ara

Sorunuzun cevabını bulabilmek için, ilk önce ana kategoriyi ve ardından da sayfanın alt kısmında cevap çıkana kadar, alt kategorileri seçiniz. Eğer istediğiniz cevap bu değilse, bizimle temasa geçebilirsiniz.

Bir sorum var...

Seçeneklere göz at:

Site haritasına göre ara

Sevdiğiniz web sitelerinden alıştığınız gibi, site haritası üzerinden aramayı mı tercih ediyorsunuz? Hiç sorun değil. Site haritasını kullanarak, sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Savunma kılavuzu 2

Oyun başında bir defans oyuncusu olarak 2 seçeneğiniz var: kişisel defans veya birlik ve ittifak defansı. Her ikisinin de iyi ve kötü özellikleri var ve her ikisini de Travian kariyerime yeni başladığım zamanlarda oynadım.

Kişisel Defans(PD: Personal Defender)

PD’ler bir oyuncu için defans oyuncusudurlar. Çoğunlukla korudukları oyuncunun arkadaşı oldukları için genellikle oynadıkları tüm serverlarda bu oyuncuyu birlikleri ve güçlü müttefikleri ile birlikte savunurlar. Korudukları oyuncu modeli diğerlerinde saldırı alması muhtemel güçlü saldırı hesapları olur. Bir PD olarak sadece onun için savunma üretecek, temsilciniz olarak onu ekleyeceksiniz. Böylece temsilciniz savunma yapılması gerektiği zaman hesabınızdan istediği yere defans askerleri gönderebilecek. PD olmak az aktif bir oyuncu idealdir; çünkü koruduğunuz oyuncu sizi gerekirse koruyacak, sık sık veya bazı durumlarda hesabınızı kontrol ederek size yardımcı olacaktır. Onu savunmana yardımcı olmak için sana biraz altın bile alabilir. PD olmanın diğer bir avantajı ise koruduğunuz oyuncunun birliğine davet edilirsiniz.

Bununla birlikte oyunun başında PD olmak bazen risklidir; onursuz bir oyuncuyu koruyorsanız genellikle hesabınıza girer, askerlerinizi telef ederler. Bu da serverı sizin için daha başında sona erdirir. Bunu önlemek için hesabınıza başka bir temsilci daha atayabilir ve ya temsilci menüsünden “yağmalamaya gönder” seçeneğini işaretlemeyebilirsiniz. Ayrıca PD olduğunuzda oyuncular can sıkıcı olabiliyorlar; fakat siz sadece bir oyuncuyu korumak için oradasınız. (Ancak koruduğunuz oyuncu sizden birlik için başka bir yeri savunmanızı isteyebilir.)

Birlik Defansı

Birlik defansı oynamak, zaman gerektirir ve hesabınıza bakması için güçlü bir oyuncunuz olmadığından hesabınızı sıklıkla kontrol etmelisiniz. Kontrol edemez ve yeşil kalamazsanız birlikten bir o kadar hızlı şekilde atıldığınızı göreceğinizden birlik defansçısı olmak zaman ve kararlılık gerektirir. Birlik defansçısı, birlikler defans oyunucusu toplamaya başlayana kadar oyunun başında kendi başına mücadele etmelidir. Bu muhtemelen saldırıya uğrayacaksınız ve oyuncular sizi yağmalayacak demektir. Ancak savunma ataklarınızla bu yakında duracaktır ve birlikler sizi birliklerine alacaktır.

Bir birlik oyuncusu olmak PD olmaktan daha eğlencelidir çünkü bütün birliği savunmak için oradasınızdır, bu da birçok saldırıyı savunmanıza neden olur ve meyvesi olarak çok güzel raporlar görürsünüz. Aynı zamanda kimse sizi durduramayacağı için bir saldırı birliği oluşturma seçeneğiniz /vardır. Diğer oyunculara saldırırken saldırı askerine sahip olmak oldukça eğlencelidir. 7/24 savunmanız gereken oyuncu için defans askeri basmak yerine saldırı askeri basmak ve kendileri için biraz eğlenmek PD’lerin çok sık yaptıkları bir şey değildir. Bununla birlikte saldırı ordunuz çok küçük olacak. Genellikle iyi bir savunma üzerine kafa tutamayacağından ve birçok savunma oyuncusu saldırı askerleriyle başka bir yere taşınacağından ve savunma yapmayı bırakıp hem hücumda hem de savunmada işe yaramaz kaldıklarından saldıran oyuncuları rahatsız edecek.

1.       Başlangıç

Defans oyuncuları genellikle daha az zaman veya tecrübeye sahip oldukları için oyunun başında daha az askere ve daha az nüfusa sahip olabilirler. Bu nedenle bu oyunculara saldırıldığını ya da köylerinin yağma köylerine dönüştüğünü görürüz. Bunu önlemek için çok basit bir cevap var: askerler eğitmek. Eğer askerleriniz varsa ve eğitmeye devam ediyorsanız hiçbir oyuncu sizi yağmalayamaz. Galyalı iseniz herhangi bir saldırganı savuşturmaya yetecek kadar tuzak inşa edebilirsiniz. Hangi köye yerleşeceğinizi seçerken deneyimsiz oyuncular genellikle oyunun atadığı ilk köye bağlı kalmalı ve etrafını sarmalıdır. Eğer bir hırsınız varsa 9 tarlalı köye yerleşmelisiniz; emin olun ki tarla ve kaynaklar mükemmel dengelidir. Fakat çok uzaktakine değil! Çünkü bu kitlesel büyümeye zarar verebilir. 15 tarlalı köyler sadece ne yaptığını bilen deneyimli savunma oyuncuları tarafından alınmalıdır. Altına ve daha az zamana sahip oyuncular 15’lilerde kaynak alanlarının düşüklüğünden sıklıkla altın kullanmaktadır.

2.       Askerler

Açıkçası savunmadaki en önemli şey çok askerinizin olmasıdır. Bir savunmacı olarak 7/24 asker eğittiğinizden emin olmalısınız. Tüm savunucular savunmalarının en üst düzeyde olması gerektiğinden her köyünde tüm gün boyunca asker eğitmelidir. Tüm köylerinizde en az 2000 ve merkezinizde de mümkün olduğunca çok askerinizin olmasını öneriyorum. Birliğinizin her zaman fazlasına ihtiyacı olacak.

Bu kısım sadece savunmacılar için değildir!!! Saldırı oyuncuları da savunma askeri eğitmelidir. En az 2-3 köyünü savunma için ayırmalı ve burada eğittiği askerleri merkezlerinde beslemeliler. Çok güçlü bir saldırı oyuncusu olduğum halde saldırı aldığımda bana yardımcı olacak 15.000 mızrak ve 5.000 paladin eğitiyorum. Birlikteki her saldırı oyuncusu bunu yaparsa surlarınızın arkasında öldürülen saldırı ordusu sayısı çok daha yüksek olacaktır.

Kışlaları seviye 20’ye yükseltmek hayati önem taşır: 1 phalanx eğitimi 140 saniye sürüyor; bu nedenle bir günde 617 phalanx, 10 köyünüz varsa ve tüm köylerde 7/24 asker eğitirseniz haftada 43.000 asker eğitebilirsiniz.

3.       Köyler

Oyunun son aşamasında bile mümkün olduğunca çok köy atmak fazlasıyla önemlidir. Tüm kaynak alanları seviye 10 olan bir köy içinde 2500 savunma birliğini besler ve 15 tarlalıya veya 9 tarlalıya yerleşirseniz büyük savunma rezervleri oluşturabilirsiniz. Köyler sadece asker beslemek ve savunma yapmak için değildir; aynı zamanda saatte 8000 hammadde(1 ya da 2 vaha ile) üretir, günde 192.000 hammadde ve haftada 1.344.000 hammadde üretirler. Eğer 10 köye sahipseniz 13 milyon kaynağa bakıyorsunuz demektir. Köyler önemlidir!!!

4.       Hangi birlikler eğitilmeli?

Her ırkın kendi güçlü askeri vardır ve tahıl başına en güçlü birlik oluşturulmalıdır.

Piyade = ClubswingerAxemanImperianSwordsman

Süvari= Equites ImperatorisEquites CaesarisTeutonic KnightTheutates ThunderHaeduan

PİYADE SÜVARİ
PraetorianPretoryan 81.1 SpearmanMızrakçı 75.4
DruidriderDruid 72.5 HaeduanHeduan 69.6
PaladinPaladin 63.9 LegionnaireLejyoner 63.9
PhalanxPhalanx 52.4 PhalanxPhalanx 63.9

Romalılar

Pretoryanların tahıl bazında piyadelere karşı en iyi savunma askeri olduğunu görebiliriz. Bu yüzden tüm Romalılar mümkün olduğunca pretoryan eğitmek zorundadır. Ayrıca lejyonerlerin de süvarilere karşı oldukça iyi bir asker olduğunu görüyoruz. Bu nedenle bir miktar da lejyoner eğitiyor olmalılar. Tercihen her bir lejyoner için 3 pretoryan eğitiriz. Ayrıca Roma süvarileri çok tahıl yedikleri ve iyi bir savunma askeri olmadıkları için süvari askerleri basmamalıdırlar.

Galyalılar

Tüm savunma oyuncuları için Galyalılar iyidir. Phalanxlar her iki listede de 4. Sırada. Bu yüzden Galyalı savunmacılar çok fazla phalanx eğitiyor olmalıdır. Ayrıca Druidler piyadeye karşı çok iyi ve oldukça hızlı. Bu yüzden savunma çağrılarında fazlasıyla faydalıdır. Tüm Galyalılar her druid için 4 phalanx eğitmelidir.

Cermenler

Cermen savunucuları nadir ama önemlidirler. Mızrakçı süvariye karşı en iyi savunmadır, bu yüzden Cermen savunucuları mutlaka mızrakçı eğitmelidir. Paladin piyadeye karşı iyi bir askerdir fakat Cermen savunma oyuncuları mızrakçılara yönelmelidir.

1.       Askerleri Yükseltmek

BÜTÜN askerlerinizi zırh dökümhanesinde seviye 20’ye yükseltmek İNANILMAZ ÖNEMLİDİR. Askerlerini yükseltirseniz savunurken çok daha fazla savunma puanı kazanırsınız.

Pretoryanı ele alalım;

Seviye 0’da iken pretoryan'ın 65.0 savunma puanı var. Seviye 20’ye yükseltirsek 81.1 savunma puanı olur.

Daha büyük bir ölçekte incelemek gerekirse; 10.000 adet seviye 0 pretoryanınız varsa 650.000 savunma puanımızın olacağını görüyoruz. Fakat 10.000 adet seviye 20 pretoryanımız varsa bu savunma puanı 811.000’e çıkar. Yani seviye 0’deyken aynı miktar askerden 160.000 fazla savunma puanımızın olacağını anlıyoruz.

-Kahraman

Savunma bonusunu artıran tek yöntem zırh dökümhanesindeki yükseltmeler değil. Kahramanı kullanmak askerlerin savunma bonusunu büyük miktarda artırabilir. Kahramanınız bunu askerlerin silahını tutarak veya savunma bonusu özelliklerine puan ekleyerek iki şekilde yapabilir. Savunma bonusu, savunma askerlerinin güçlerini %20’ye kadar artırmanıza izin verir. Böylece 10.000 savunma puanın varsa, kahramanı askerlerin yanına ekleyerek 12.000 yapabilirsiniz.

Askerlerin silahlarını tutmak da saldırı gücünü artırır. Phalanx mızrağı tüm phalanxların savunma puanlarını +3 oranında artırır, böylece seviye 0’daki 10.000 phalanx 400.000 savunma puanına sahip olur(piyadelere karşı) ve phalanx mızrağı ile bu 430.000 olacaktır. Böylece savunmada çok büyük bir fark yaratabilir. Bu yüzden kahramanınızı donatın ve onu da gönderin.

2.       Gettertools

Bir birliğe katıldığınızda muhtemelen Gettertools’a da katılmanız istenecektir. Böylece birlik liderleri ne kadar askerinizin olduğunu ve ne sürede ulaşabileceğini bilecekler. Bu, savunma organizasyonuna büyük ölçüde yardımcı olur ve tüm savunucuların katılması ve güncellenmesi için çok önemlidir!

Bu sadece savunma için önemli değil, aynı zamanda saldırıda da kullanılır. Gettertools ücretsizdir, kullanımı ve kurulumu inanılmaz derecede kolaydır. İşlemler 5 dakikadan kısa sürüyor, birçok dil seçeneği mevcut ve bir hesap oluşturup katıldıktan sonra askerlerin güncellemesi saniyeler içinde yapılabiliyor.

3.       Defans Gönderme

Oldukça açık görülüyor fakat söylemekte fayda var: en önemlisi savunma askerlerini başkalarına göndermektir. Askerleri asla gelmeyecek bir saldırı için bekletmek şaşırtıcı olur.

İyi bir “Savunma Çağrısı”nda (Call for Defence-cfd-) lider size birlik mesajı göndererek nereye ne kadar göndermeniz gerektiğini söyleyecektir. Server genelinde her bir savunma askerini diğer oyuncular haricinde birlik oyuncularına göndermelisiniz. Acil durumlar veya kendiniz için küçük bir savunma rezervi bırakabilirsiniz. Bir savunucu olarak saldırılma ihtimaliniz çok düşüktür ve gelen saldırılar varsa, biraz savunmayı geri çekebilir ve kayıpları en aza indirebilirsiniz.

İyi bir birlikte yerleriniz diğerlerine göre düzenlenmeli; bu da demektir ki diğer oyuncularla yakın olmalısınız. 20 saat üzerine asker göndermemelisiniz. Çünkü bu durumda dönüşü ile birlikte 40 saatin üzerinde askeriniz olmaz ve başka bir yere asker göndermek gerekirse savunmasız kalırsınız. Yüksek mesafe sürelerini aza indirmek için turnuva yeri inşa etmelisiniz. Turnuva meydanı sadece saldırı için değildir, savunmacılar için çok değerlidir. Askerleriniz hızını %300 artırabiliyor. Yani bu da ordularınızın olduğundan 3 kat daha hızlı olacağı anlamına geliyor. 24 saatlik bir yolculuk sadece 8 saat sürer. Turnuva yeri bazı yüksek seviyelerde bazı savunma oyuncularının baş edemeyeceği kadar pahalı bir hale gelir. Ancak özellikle uzak bir yere yerleşmiş savunmacılar için turnuva yeri inşa etmek zorunluluktur.

-Gelişmiş Defans Gönderme

Bazen birbirine çok yakın giren bir saldırı dalgasını için defans çağrısı yapılabilir. Bu saldırılardan bazıları sadece mancınıklardan oluşabilir. Bunları savunmak için tüm saldırı askerlerini öldürebilirsin (genellikle tercih edilen), ancak köyde hasarı en aza indirmek için mümkün olduğunca çok sayıda mancınık saldırısını püskürtmeniz gerekiyor. Bu tekniğe ara yapmak denir.

Saldırılar 12:03:35, 12:03:36, 12:03:36, 12:03:36'da giriyorsa, savunmanızın 12:03:35'te tam olarak girmesi için zamana ihtiyacınız olacak. Ana saldırı ve dolayısıyla diğer dalgaları izleyen 3 kişinin askerleri ölecek. Bunu yapan savunucular çok değerli ve çok popülerdir, ancak bazen saldırıyı göndermek için saat 4'te kalkmayı gerektirebilir, bu yüzden her zaman bir seçenek değildir.

4.       Tarla

Tarla, büyük bir savunmayı korumanın en hayati kısmıdır! Askerler kendilerini beslemiyor ve oyuncunun kendi savunma birliklerini ve bütün birlik askerlerini kendileri beslemesi için yağma yapmasını bekleyemeyiz! Askerler çok yer, özellikle süvarileri ve onları besleyecek mahsul olmadan açlıktan ölürler. Bu, normalde savunucuların nedense en çok mücadele ettiği şeydir, ancak sürekli bir savunma için geniş ve düzenli bir tahıl tedariği olmadan, herhangi iyi büyüklükteki saldırı ordusunu beslemeniz beklenmez ve askerleriniz açlıktan ölür. Buradaki TÜM savunma birliklerini beslemek için saatte bir yeterince tahıl göndermen gerekiyor.

5.       Dünya Harikası(WW)

Dünya Harikası, oyunu kazanmak için tüm güçlü oyuncuların defans hesaplarına inandığı, oyunun en önemli parçası. Bütün çabalarınız Dünya Harikası almak için olmalı. Fakat Dünya Harikası köyündeki tahıl ambarı ekside olur. (saatte 5-6 milyon) Eğer askerleri besleyemezseniz açlıktan ölürler. İnşa planını aldığınızda WW’da ki askerinizin tüketim miktarı yarıya d ü şer; bunu da çoğu oyuncu askerlerini kendi beslememek için fırsat olarak görür. Fakat askerlerinizin olduğu WW köyüne tahıl yardımı yapmalısınız. Ww’da defansınızın olması defans çağrısına cevap vermemek için bahane değildir. Ww dışında savunma yapabileceğiniz bir defans köyünüzün olması gerekir.

6.       Saldırıya Uğramak

    1)      Saldırı bildirin: Bunu belirtmek saçma geliyor ama gerçekten her serverda saldırı aldığını bildirmeyi unutan ve sonra birlik başkanlarına dert yanan insanlar mutlaka çıkar. Saldırıyı mümkün olduğunca kısa sürede bildirmelisiniz. Lütfen beklemeyin ve defans istemekten çekinmeyin. Birliğiniz oyuncuları arası yardımlaşma için var.

    2)      Savunma Binaları ve Sur: Birliğinizden yardım istedikten sonra askerlerinizi köyünüzde toplayın ve size yardımcı olacak binaları geliştirmeye başlayın. Savunmaya yardımcı olmak için işinize yarayan binalar: taşçı(sadece merkezde inşa edilebilir), tuzakçı(sadece Galyalılar inşa edebilir), köşk/saray, belediye binası, sur ve sığınaktır.

  • Sur: En bariz bina ile başlayalım. Her ırk için inşa edilebilir ve askerlere büyük bir savunma bonusu sağlar. Bu sebeple surun seviye 20’ye yükseltilmesi zorunluluktur. Cermen, Roma ve Galya surunun sağladığı savunma bonusu sırasıyla %49, %64, %81’ dir. Yani Romalıysanız surunuz savunmasını neredeyse ikiye katlar. Yalnız surunuzun gücü sırasıyla 5:2:1 oranındadır.
  • Köşk/Saray ve Belediye Binası: Bu binaların her üçü de savunmayı sağlamlaştırmak için vardır. Köyünüzdeki köşk/saray ayakta durduğu sürece köyünüzün sizden alınması zorlaşacaktır. Belediye binası sadece büyük festivalde güzel KP vermekle kalmayıp ayrıca reislerinizin ikna kabiliyetlerini artırır ve düşman reislerini düşürür.
  • Tuzakçı: Şüphesiz ki oyunun ilk zamanlarında en sinir bozucu binadır. Tuzakçı saldırganların askerlerini tuzağa düşürebilir ve yükseltildiği zaman herhangi bir saldırıya zarar verecek kadar büyük bir asker kapasitesine sahip olabilir. Tuzakçı oyunun başlangıcında paha biçilmez bir koruma sağlar fakat askerlerin sayıları arttıkça, oyun devam ettikçe veya oyun sonunda gereksiz hale geldiğinden güçleri sınırlanır.
  • Sığınak: Savunma amaçlı bir bina değildir ancak saldırı esnasında hammaddelerini korumakta çok yardımcı olur. Özellikle geceleri siz yokken veya kaynak alanı geliştirdiğiniz sırada fazlasıyla yararlıdır.

 

Ben tarafından hazırlanmıştır.


Sorunuzun cevabi tatmin edici oldu mu?

Evet   Normal   Hayır