Travian Cevaplar

Sorunuz ile başlayalım

Cevap veren sorulara göre ara

Sorunuzun cevabını bulabilmek için, ilk önce ana kategoriyi ve ardından da sayfanın alt kısmında cevap çıkana kadar, alt kategorileri seçiniz. Eğer istediğiniz cevap bu değilse, bizimle temasa geçebilirsiniz.

Bir sorum var...

Seçeneklere göz at:

Site haritasına göre ara

Sevdiğiniz web sitelerinden alıştığınız gibi, site haritası üzerinden aramayı mı tercih ediyorsunuz? Hiç sorun değil. Site haritasını kullanarak, sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Dünya Harikası


Dünya Harikası

Ön Koşullar: Dünya Harikası Köyleri

Dünya Harikası Köyleri yalnızca Natar ırkından fethedilebilir.

Dünya Harikası Nedir?

Dünya Harikası(diğer bilinen adıyla WoW) söylenişi gibi harikadır.Bu yapı oyunu kazanmak için kurulur.Dünya Harikası'nın her bir seviyesi yüzbinlerce hatta milyonlarca hammadde gerektirir.Seviyelerin inşaa süreleri ve masraflarını aşağıdaki linklerden öğrenebilirsiniz.İnşaa masrafınıdan da gördüğünüz üzere bir oyuncunun kendi başına WoW kurabilmesi mümkün olmadığı gibi ittifakı bulunmayan bir birliğin bile WoW kurabildiğine pek sık rastlanmaz.Kurulamamasının tek sebebi seviyeler için gerekli olan hammadde ihtiyacı olmamakla beraber WoW köyünü korumak için gereken savunma askeri miktarıdır.

Dünya Harikası Köyleri

Natar ırkı oyunun başından beri oyunun içinde olan bir ırktır.Gri bölgenin dışarısında bulunan 8 köy(Bu köyler içerisinde %50 daha fazla savunma askeri bulundurur) ve haritanın tam ortasındaki Gri bölge içerisinde bulunan 6 köyü ele geçirerek imparatorluklarını genişletmeye başlarlar.Özellikle diğer oyuncuların silinen köyleri Natar Köylerine dönüşecek böylelikle Gri bölge dışında da yerleşim yapabileceklerdir.Ancak bu köylerden yalnızca 13 tanesi Dünya Harikası köyüdür.Geriye kalan son köy Natar başkentidir.Natar başkenti(Her zaman 0|0 koordinatlarında bulunur) dışında herhangi bir Dünya Harikası köyü fethedilebilir ve o muhteşem Dünya Harikası'nı inşaa etmek için kullanılabilir.

Dünya Harikası Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hiçbir Natar köyünde sur ve köşk/saray binası bulunmamaktadır.Bir Natar köyünü reislemeyi düşünüyorsanız buna dikkat etmeniz son derece önemlidir.Eğer bir Natar köyüne saldırı düzenler ve köydeki köşkü veya sarayı yıkmak niyeti ile mancınıklarınızı gönderirseniz bu size büyük ihtimalle zaman ve hammadde kaybı olarak geri dönecektir.

WoW köylerinde hiçbir şekilde altın harcayamazsınız.Yani; NPC ve derhal tamamla özelliklerini kullanamazsınız.Yine de iki seviye WoW inşaa emri sıralayabilirsiniz  

Dünya Harikası seviye 1 olduğu zaman isimlendirilebilirdir.Şimdiye kadar destansı veya bir o kadar da kötü Dünya Harikası isimlerine tanıklık edilmiştir.Bu yüzden seçiminizi dikkatli yapmalısınız.Dünya Harikası seviye 11 e ulaştıktan sonra ismi artık değiştirilememektedir.

WoW köyleri kültür puanı üretmezler.Yani bir oyuncu Dünya Harikasını fethettiğini zaman o köy kültür puanı üretmeyeceği gibi aynı şekilde oyuncunun o köye kuracak olduğu hiçbir bina da kültür puanı üretmeyecektir.

Dünya Harikası köyündeki inşaat süreleri normal köydeki inşaat sürelerinin yarısı kadardır.

Oyunda İnşa Planları ortaya çıktıktan sonra Dünya Harikası köyündeki askeri birimlerin saatlik bakım masrafları %50 azalmaktadır.

Natarların İnşa Planı Köyleri

Natarların İnşa Planı köyleri, Dünya Harikasının seviye inşası için gerekli olan planları bulundururlar.Bu köyler sunucunun başlamasından sonra önceden belirlenmiş bir zamanda ortaya çıkarlar.

İnşaat planları bu koordinatların yakınında bir yerde ortaya çıkarlar:

Harita

Koordinatlar

Kuzeybatı

(-18|30)

(-35|4)

(-45|37)

Güneybatı

(-26|-25)

(-10|-57)

(-55| -20)

Kuzeydoğu

(33|12)

(12|33)

(10|56)

(55|20)

Güneydoğu

(30|-20)

(4|-35)

(44|-37)

* Not * Eğer çıkış koordinatı dolu ise, planlar normal koordinatlarına mümkün olan en yakın yerde çıkarlar. Yansıtılmış plan da aynı sayıda alana göre hareket edecektir.

Örneğin: KB Planı -35 | 4 bir köyle engellenirse, -35 | 6'ya geçebilir, karşıt GD 4 | -35 de 6 | -35'e eşleşir.

Planlar, özellikle daha büyük veya daha aktif sunucularda, belirtilen konumdan oldukça uzak bir mesafeye taşınabilir.

İnşa planlarını Natarlardan veya diğer oyunculardan tılsımları aldığnız şekilde ele geçirebilirsiniz.

Natarların inşa planları ortaya çıktığı zaman tüm oyun dünyasında genel bir duyuru yapılacaktır.

İnşa Planları Neden Bu Kadar Önemli?

İnşa Planları, Dünya Harikası için son derece önemlidir.Dünya Harikasını inşa etmeye başlayabilmek için   Dünya Harikası bulunan oyuncunun 1 adet İnşa Planına sahip olması gerekmektedir.Tek bir İnşa Planı WoW seviyesini 1'den 49'a yükseltmenize izin verir.Seviyeyi 49'dan 100'e yükseltebilmeniz için Dünya Harikasını bulunduran oyuncunun birliğinde bulunan başka bir oyuncunın ikinci bir İnşa Planına sahip olması gerekmektedir.

Aynı oyuncunun hesabından bulunan 2 İnşa Planı işe yaramayıp 1 İnşa Planı varmış gibi işlem göreceği için seviye 49'dan sonra seviye basılamayacaktır.

Planlar aktif hale gelene kadar Dünya Harikası'na seviye basılamaz.

İnşa Planları Nasıl Ele Geçirilir?

İnşa Planlarını Natar köyünden ya da başka bir oyuncudan ele geçirebilmek(güncel tabirle  planı çalmak) için aşağıdaki adımlar izlenir:

  • Planı alacak olan oyuncunun saldırı çıktığı köyünde seviye 10 Hazine olmalıdır.  
  • Planı ele geçirebilmek için plana sahip olan Natar köyünün ya da oyuncunun köyündeki Hazine'nin tamamen yıkılması gerekmektedir.
  • Seviye 10 Hazine bulunan köyden çıkılan saldırıda kahraman da yer almalı ve kahraman bu saldırının sonucunda hazinesi yıkılmış olan köyden kendi köyüne canlı şekilde dönmelidir.Çünkü yalnızca kahraman İnşa Planını ele geçirebilir. 

Bir planı ele geçirmek için gereken bu adımları ister ekip çalışması olarak isterseniz de tek başınıza uygulayabilirsiniz.Ekip çalışmasında birinci oyuncu saldırı çıkılan Plan köyündeki savunma askerleri ile savaşarak köyü temizler, ikinci oyuncu saldırılan Plan köyündeki Hazine'yi yıkar ve üçüncü oyuncu da seviye 10 Hazinesi olan bir köyden kahramanını yollayarak Planı ele geçirebilir.Taktikler stratejileriniz doğrultusunda değişebilir.

Oyun Dünyalarının Sona Erdiği Durumlar

  • Bir oyuncu Dünya Harikasını seviye 100'e inşa ettiği zaman oyun dünyası sona erer.
  • Oyun dünyası başladıktan sonra Natarlar önceden belirlenmiş zamanda kendi WoW köylerini inşaa etmeye başlarlar ve seviye 100'e inşa ettiklerinde oyun dünyası sona erer.Natar WoW'u seviye 75'e ulaştığı zaman Natarlar her bir savaşçısına ihtiyaç duyar ve diğer oyuncuların WoW köylerine saldırmazlar.

 

Bu yapının seviyeye bağlı özelliklerini(inşaat masrafları, üretilen kültür puanı)  buradan öğrenebilirsiniz.

Server hızına bağlı olarak değişen inşaat süreleri tablosu;  

1x için bu linke tıklayınız.

2x için bu linke tıklayınız.

3x için bu linke tıklayınız.

5x için bu linke tıklayınız.


Sorunuzun cevabi tatmin edici oldu mu?

Evet   Normal   Hayır