Travian Cevaplar

Sorunuz ile başlayalım

Cevap veren sorulara göre ara

Sorunuzun cevabını bulabilmek için, ilk önce ana kategoriyi ve ardından da sayfanın alt kısmında cevap çıkana kadar, alt kategorileri seçiniz. Eğer istediğiniz cevap bu değilse, bizimle temasa geçebilirsiniz.

Bir sorum var...

Seçeneklere göz at:

Site haritasına göre ara

Sevdiğiniz web sitelerinden alıştığınız gibi, site haritası üzerinden aramayı mı tercih ediyorsunuz? Hiç sorun değil. Site haritasını kullanarak, sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Genel

Oyunun ilk kısımlarında üretimler üzerine odaklanmalısınız.Köyün genel bakışına tıklayın ve 18 hammadde alanı içerisinden birini(Odun, Tuğla, Demir ve Tahıl) seçiniz.Daha sonra ''Bu seviyeye geliştir:1'' diyerek hammadde alanınızı yükseltiniz.

Hammadde üretiminizi artırdıktan sonra Köy Merkezi'nize daha gelişmiş binalar kurmak için seçenekleriniz olacaktır.Bu binaları Köy Merkezi'nizdeki boş inşaat alanlarına tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Köye Genel Bakış

Hammaddeler köyünüz temel yapı taşıdır.Yapacağınız bütün işlemlerde onlara ihtiyacınız vardır.Travianda hammadde kaynakları; Odun, Tuğla, Demir ve Tahıl olacak şekilde 4 tanedir.Her köyde 18 hammadde alanı bulunmaktadır.İlk köyünüzün her zaman 4 Oduncu, 4 Tuğla Ocağı, 4 Demir Madeni and 6 Tarlası  bulunmaktadır.Ancak köyünüzün etrafındaki diğer yerleşim alanlarının hammaddeleri farklı dağıtılmış olabilir.

Başlangıçta üretim alanları geliştirilmemiştir.(Normal köyler için maksimum seviye geliştirme seviyesi 10'dur)Seviye 0 üretim alanlarının her biri saatte 3 hammadde üretir.Hammadde Deponuzda yeterli hammaddeniz olduğunda üretim alanlarınızın üzerine tıklayarak onları geliştirebilirsiniz.Karşınıza şu şekilde bir yazı çıkar:

Geliştirme masrafları, seviye 1:  

Bunun hemen altında üretim alanını geliştirme emri veren bir bağlantı bulunur:
(Bu seviyeye gelistir: 1)

İşleminizi (Cancel) simgesine tıklayarak iptal edebilirsiniz ancak bu size hammadde kaybına sebep olur.

Köy Merkezi

Köy Merkezi'nde birçok inşaat alanı göreceksiniz. Her alana yalnızca bir tane bina inşaa edebilirsiniz.Sur ve askeri üs  dışında bütün binaları istediğiniz inşaat alanına kurabilirsiniz.

Sığınak, Hammadde Deposu ve Tahıl Ambarı dışındaki binaları köyünüze yalnızca bir kere kurabilirsiniz.İstisna olan bu 3 binayı ise köyünüze birer tane maksimum kapasitede kurduktan sonra istediğiniz sayıda kurabilirsiniz.

Binaların politik, ekonomik ve askeri olmak üzere farklı işlevleri vardır.Bina kurmak istediğiniz zaman o binanın gerektirdiği ön koşulları eksiksiz olarak yapmalısınız.Bu ön koşulları Binaların İnşa Şemasından veya binaların kendi sayfalarında bulabilirsiniz.

Sıraya koyduğunuz bir işlemi (Cancel) e tıklayıp iptal ederken dikkatli olmalısınız.İşlemi iptal ettiğinizde seviye geliştirmek için harcamış olduğunuz maddenin tamamını geri almazsınız.

Bina İnşaat Şeması

Tüm binaların inşaatları için gereken ön koşulları gösteren bir diyagram aşağıda mevcuttur.Tamamını görmek için üzerine tıklayınız.

Buildingtree

Binalar

Binalar ve üretim alanları oyuna yön veren en önemli iki unsurlardır.Bunlar sizin ordu  hazırlamanıza, hammadde saklamanıza, birliklere katılmanıza ve ticaret yapmanıza yardımcı olur.

Üretim Alanları

Oyun ekranına giriş yaptığınızda yukarıda gördüğünüz ilk ''Hammadde'' yazan yuvarlak sizi üretim alanlarınızın olduğu yere yönlendirir.Orada saatlik hammadde üretiminiz, askeri birlikleriniz(eğer varsa) ve 4 tür hammadde kaynağı görüntülenir.Bu hammadeler:

Hammade Türü Simge  Notlar 
Odun lumber.gif Cermen ırkının askerleri ve köşkün seviyesini geliştirmek için daha fazla oduna ihtiyaç vardır.
 Tuğla clay.gif Galya ırkının askerleri için tuğla vazgeçilmez bir kaynaktır.Aynı zamanda aktif olarak gelişen bir köyde en çok ihtiyaç duyulan hammadde kaynağı tuğladır.
Demir iron.gif Roma ırkı pahalı zırhları ve sur için demire ihtiyaç duyar.Bu sebepten Roma ırkı demire hiçbir zaman yok demeyecektir.
Tahıl crop.gif Bütün ırkların ilk zamanlarda diğer hammadde türlerine göre en rahat oldukları hammadde türüdür.Köyde diğer üretim alanlarından 4 tane var iken tarladan 6 tane vardır.Binaları geliştirirken en az tahıl harcanır.Ancak binaların/üretimlerin seviyesini yükselttiğinizde ya da asker sayısınız arttıkça tahıl üretiminiz azalmaktadır.Yani zamanla tahıl üretiminiz yeterli gelmeyecektir.

Bir üretim alanını geliştirmek için alanın üzerine tıklayın ve ''Bu seviyeye geliştir: X'' linkini seçin.Eğer geliştirme linki inaktif ise size nedenini gösterir. 

Mümkün oldukça tahıl üretiminiz ile hammadde üretiminizin oranının %50' olmasına özen gösterin.Örneğin:

Odun: 100/saat
Tuğla: 100/saat
Demir: 100/saat
Tahıl: 50/saat

Yukarıdaki örnek sadece genel bir kuraldır.Tabiki de hammadde üretiminizi ihtiyaç şeklinize göre ayarlamalısınız.

Binalar

Travianda binalar üretim alanlarınızdan elde edilen hammaddeleri kullanmanızı sağlarlar.Bir bina kurmak için köy merkezindeki(Yukarıda gösterilen ikinci yuvarlak sizi köy merkezine yönlendirir) boş bir inşaat alanına tıklamalasınız.İnşaat alanına tıkladıktan sonra size kurabileceğiniz binaların bir listesi gösterilecektir.Buradan kurmak istediğiniz binayı seçiniz.Bazı binalar ön koşullarında başka binaları kurmanızı gerektirebilir.Binaların ön koşulları için Binalar-Genel veya Bina İnşaat Şeması linklerine göz atabilirsiniz.Aşağıda oyundaki temel yapılara ait bazı bilgiler mevcuttur:


Depolama - Tahıl Ambarı and Hammadde Deposu

Ambar ve Hammadde Deposu üretilmiş olan hammaddeleri daha sonra kullanmak üzere muhafaza eder.Hammadde deposunda odun, tuğla, demir saklanırken ambarda yalnızca tahıl saklanır.Bu binaları kurmadan oyunda gelişiminizi sürdürmeniz pek mümkün değildir.Aynı zamanda hammadde ticareti yapılan pazarın kurulmasının ön koşulu da bu iki binanın kurulmuş olmasıdır.

Merkez Binası

Merkez Binası, bilinen kısaltması MB, Traviandaki en önemli binadır. The main building, also called the MB, is the most important building in Travian.Neredeyse bütün binaların kurulmasında Merkez Binasının belirli seviyelerde olması gerekir.Ayrıca MB geliştirildikçe üretim alanlarının ve binaların seviyelerini geliştirmek için gereken inşa süreleri de o kadar kısalmaktadır.Seviye 10'dan itibaren istemediğiniz binaları MB sayesinde yıkabilirsiniz.

Askeri Binalar - Zırh Dökümhanesi, Kışla, Ahır, Tamirhane, Kahraman Kışlası, Askeri Üs, Sur, Çit ve  Toprak Siper

Askeri binalar ordular eğitmeniz, yetiştirmeniz için vardır.Askeri binalardan en önemli olanları askeri üs ve kışladır.Askeri binaların tamamını "Military buildings" main page linkinde bulabilirsiniz.Aşağıda diğer askeri binaların bir listesi mevcuttur:

  • Sur: Her ırkın kendine özel suru vardır.Bu surlar köyü saldırılara karşı korur ve savunma yaparken bonus verirler.Seviye başına sur için bu bonus %3, çit için %2.5 ve toprak siper için %2'dir.Ek olarak seviye başına köydeki temel savunma değeri surlar için sırasıyla 6, 8 ve10'dur.
  • Araştırma: Akademi binasında gerekli ön koşulların sağlanması ile yeni askeri birlikler araştırılır.
  • Yetiştirme: Askeri birlikler kışla, ahır ve tamirhanede yetiştirilir.
  • Geliştirme: Zırh Dökümhanesinde askeri birliklerin savunma ve saldırı güçleri geliştirilir.  
  • Kahraman Kışlası ve Vaha: Haritaya baktığınız zaman görebileceğiniz gibi yabani hayvanların yaşadığı pek çok vaha mevcuttur.Fazladan üretim sahibi olmak için bu vahaları kahramanınız ile fethedebilirsiniz.
  • Hız: Uzak sektörlerdeki köylere saldırmaya başladığınız zaman bazı askeri birliklerin yavaş kaldığını göreceksiniz.Turnuva Yeri askerlerinizi 20 sektörden daha uzak bir yere göndermek istediğinizde normalden daha hızlı gitmesini sağlayacaktır.

İkinci Üretim - Marangozhane, Tuğla Fırını, Demir Dökümhanesi, Değirmen ve Ekmek Fırını

Bu binalar üretim alanının türüne göre size üretim bonusu sağlamaktadır.Her hammadde türünün bir adet ikinci üretim binası vardır.Hatta tahıl için bu bina iki adettir.

  • Odun: Marangozhane kurmak için seviye 10 Oduncu gerekir.Burada oduncudan elde edilen odunlar keresteye dönüştürülür.Bu bina tamamen kurulduğunda odun üretimi %25 artmaktadır.
  • Tuğla: Tuğla Fırını kurmak için seviye 10 Tuğla Ocağı gerekir.Burada tuğla ocağından elde edilen killer tuğlaya dönüştürülür.Bu bina tamamen kurulduğunda tuğla üretimi %25 artmaktadır.
  • Demir: Demir Dökümhanesi kurmak için seviye 10 Demir Madeni gerekir.Burada demir madeninden elde edilen demirler eritilir.Bu bina tamamen kurulduğunda demir üretimi %25 artmaktadır.
  • Tahıl: Değirmen kurmak için seviye 5 Tarla gerekir.Burada tarladan elde edilen tahıllar öğütülerek una dönüştürülür.Bu binayı tamamen kurmak tahıl üretimini %25 arttırır.Sonrasında ekmek fırını kurmak için seviye 10 Tarla ve seviye 5 Değirmen gerekir.Bu bina tamamen kurulduğunda toplam(değirmen+ekmek fırını) tahıl üretiminde %50'lik bir artış sağlar.

Yayılım Yapmak - Saray ve Köşk

İlk köyünüz yeterince geliştikten sonra yeni bir köy sahibi olmanız gerekecektir.Göçmenleri yeni bir köy kurmak için görevlendirebilirsiniz.Göçmenleri saray seviye 10, 15 ve 20 veya köşk seviye 10 ve 20 olduğu zaman yeni köy sahibi(yayılım yapmak) olmak için yetiştirebilirsiniz.

Ticaret - Pazar ve Ticari Merkez

Aktif bir oyun oynuyorsanız hammaddeleriniz dengesiz bir dağılıma sahip olacaktır.Bu sorunu çözmek için pazardan diğer oyuncular ile hammadde takası yapabilirsiniz.Belirli bir zaman sonra taşıma kapasitesi daha yüksek olan satıcılara ihtiyaç duyacaksınız.Bu satıcılara sahip olabilmeniz için ticari merkez kurmanız gerekmektedir.

Bina ID leri

Binaların ID leri
ID Bina/Yapı   ID Bina/Yapı   ID Bina/Yapı
1 Oduncu   17
Pazar   32 Toprak Siper
2 Tuğla Ocağı   18 Elçilik   33 Çit
3 Demir Madeni   19 Kışla   34 Taşçı
4 Tarla   20 Ahır   35 İçecek Fabrikası
5 Marangozhane   21 Tamirhane   36 Tuzakçı
6 Tuğla Fırını   22 Akademi   37 Kahraman Kışlası
7 Demir Dökümhanesi   23 Sığınak   38 Büyük Hammadde Deposu
8 Değirmen   24 Belediye   39 Büyük Tahıl Ambarı
9 Ekmek Fırını   25 Köşk   40 Dünya Harikası
10 Hammadde Deposu   26 Saray   41 Yalak
11 Tahıl Ambarı   27 Hazine   42 Taş Sur
13 Zırh Dökümhanesi   28 Ticari Merkez   43 Komuta Merkezi
14 Turnuva Yeri   29 Büyük Kışla   44 Eğreti Sur
15 Merkez Binası   30 Büyük Ahır   45 Su İşleri
16 Askeri Üs   31 Sur  
 

Sorunuzun cevabi tatmin edici oldu mu?

Evet   Normal   Hayır