Travian Cevaplar

Sorunuz ile başlayalım

Cevap veren sorulara göre ara

Sorunuzun cevabını bulabilmek için, ilk önce ana kategoriyi ve ardından da sayfanın alt kısmında cevap çıkana kadar, alt kategorileri seçiniz. Eğer istediğiniz cevap bu değilse, bizimle temasa geçebilirsiniz.

Bir sorum var...

Seçeneklere göz at:

Site haritasına göre ara

Sevdiğiniz web sitelerinden alıştığınız gibi, site haritası üzerinden aramayı mı tercih ediyorsunuz? Hiç sorun değil. Site haritasını kullanarak, sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Binalar - Hammaddeler - Genel

Hammaddeler

Üretim Alanları 
Oyun ekranına giriş yaptığınızda yukarıda gördüğünüz ilk ''Hammadde'' yazan yuvarlak sizi üretim alanlarınızın olduğu yere yönlendirir.Orada saatlik hammadde üretiminiz, askeri birlikleriniz(eğer varsa) ve 4 tür hammadde kaynağı görüntülenir.Bu hammadeler:

Hammade Türü Görünüş Notlar
Oduncu g1 Cermen ırkının askerleri yetiştirilmek için çok fazla oduna ihtiyaç duyarlar.Aynı zamanda köşkün seviyesini geliştirmek için de odun önemli bir hammadde kaynağıdır.
Tuğla Ocağı g2 Galya ırkının askerleri için tuğla vazgeçilmez bir kaynaktır.Aynı zamanda aktif olarak gelişen bir köyde en çok ihtiyaç duyulan hammadde kaynağı tuğladır.
Demir Madeni g3 Roma ırkı, pahalı zırhları ve sur için demire ihtiyaç duyar.Bu sebepten Roma ırkı demire hiçbir zaman yok demeyecektir.  
Tarla g4 Bütün ırkların ilk zamanlarda diğer hammadde türlerine göre en rahat oldukları hammadde türüdür.Köyde diğer üretim alanlarından 4 tane var iken tarladan 6 tane vardır.Binaları geliştirirken en az tahıl harcanır.Ancak binaların/üretimlerin seviyesini yükselttiğinizde ya da asker sayısınız arttıkça tahıl üretiminiz azalmaktadır.Yani zamanla tahıl üretiminiz yeterli gelmeyecektir.  

Bir üretim alanını geliştirmek için alanın üzerine tıklayın ve ''Bu seviyeye geliştir: X'' linkini seçin.Eğer geliştirme linki inaktif ise size nedenini gösterir. 

Mümkün oldukça tahıl üretiminiz ile hammadde üretiminizin oranının %50' olmasına özen gösterin.Örneğin:

Odun: 100/saat
Tuğla: 100/saat
Demir: 100/saat
Tahıl: 50/saat

Yukarıdaki örnek sadece genel bir kuraldır.Tabiki de hammadde üretiminizi ihtiyaç şeklinize göre ayarlamalısınız.

Depolama - Tahıl Ambarı ve Hammadde Deposu

Ambar ve Hammadde Deposu üretilmiş olan hammaddeleri daha sonra kullanmak üzere muhafaza eder.Hammadde deposunda odun, tuğla, demir saklanırken ambarda yalnızca tahıl saklanır.Aynı zamanda hammadde ticareti yapılan pazarın kurulmasının ön koşulu da bu iki binanın kurulmuş olmasıdır.Oyunun son aşamasında  Büyük Tahıl Ambarı ve Büyük Hammadde Deposu kurabilmek Dünya Harikası köylerinde mümkün olacaktır.

İkinci Üretim - Marangozhane, Tuğla Fırını, Demir Dökümhanesi, Değirmen ve Ekmek Fırını

Bu binalar üretim alanının türüne göre size üretim bonusu sağlamaktadır.Her hammadde türünün bir adet ikinci üretim binası vardır.Hatta tahıl için bu bina iki adettir.

  • Odun: Marangozhane kurmak için seviye 10 Oduncu gerekir.Burada oduncudan elde edilen odunlar keresteye dönüştürülür.Bu bina tamamen kurulduğunda odun üretimi %25 artmaktadır.
  • Tuğla: Tuğla Fırını kurmak için seviye 10 Tuğla Ocağı gerekir.Burada tuğla ocağından elde edilen killer tuğlaya dönüştürülür.Bu bina tamamen kurulduğunda tuğla üretimi %25 artmaktadır.
  • Demir: Demir Dökümhanesi kurmak için seviye 10 Demir Madeni gerekir.Burada demir madeninden elde edilen demirler eritilir.Bu bina tamamen kurulduğunda demir üretimi %25 artmaktadır.
  • Tahıl: Değirmen kurmak için seviye 5 Tarla gerekir.Burada tarladan elde edilen tahıllar öğütülerek una dönüştürülür.Bu binayı tamamen kurmak tahıl üretimini %25 arttırır.Sonrasında ekmek fırını kurmak için seviye 10 Tarla ve seviye 5 Değirmen gerekir.Bu bina tamamen kurulduğunda toplam(değirmen+ekmek fırını) tahıl üretiminde %50'lik bir artış sağlar.

Gelişmiş Depolama - Büyük Tahıl Ambarı ve Büyük Hammadde Deposu

Oyun ilerledikçe daha fazla hammadde depolamak isteyebilir ve köyünüzde boş yapı alanları bırakmak isteyebilirsiniz.Tılsımlara sahip olarak Büyük Tahıl Ambarı ve Büyük Hammadde Deposu kurup daha fazla hammadde depolayabilirsiniz.Aynı zamanda Büyük Tahıl Ambarı ve Büyük Hammadde Deposu Dünya Harikası köyleri için gereklidir.Dünya Harikası köylerinde tılsıma sahip olmadan da bu yapıları kurabilirsiniz.


Sorunuzun cevabi tatmin edici oldu mu?

Evet   Normal   Hayır