Travian Cevaplar

Sorunuz ile başlayalım

Cevap veren sorulara göre ara

Sorunuzun cevabını bulabilmek için, ilk önce ana kategoriyi ve ardından da sayfanın alt kısmında cevap çıkana kadar, alt kategorileri seçiniz. Eğer istediğiniz cevap bu değilse, bizimle temasa geçebilirsiniz.

Bir sorum var...

Seçeneklere göz at:

Site haritasına göre ara

Sevdiğiniz web sitelerinden alıştığınız gibi, site haritası üzerinden aramayı mı tercih ediyorsunuz? Hiç sorun değil. Site haritasını kullanarak, sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Grafik Paketleri

Grafik paketleri, oyununuzun görünüşünü değiştirmenize ve sunucuların yükünü hafifletmenizi sağlarlar. Aynı zamanda oyun sayfanızın açılma hızını arttırırlar.

Grafik paketlerini nereden bulabilirim?

Bazılarını Travian sunucularında bulabilir ve indirebilirsiniz.. Oyuncu profilinizde, "Grafik Paketi" linkine tıkladığınızda sunucumuzdan yükleyebileceğiniz grafik paketlerinin listesini görebilirsiniz. Daha fazla çeşitli grafik paketlerini ise Travian Forum' umuzda Tasarım Bölümü altında "Grafik Paketleri" bölümüne bulabilirsiniz. Ayrıca internette bazı forum ve fan sitelerinde de grafik paketleri bulabilir, bunları yükleyebilirsiniz. Ancak Travian dışındaki sitelerden grafik paketi indirirken, güvenilir kaynaklar olduğundan emin olmalısınız. Başka bir seçenek olarak kendi grafik paketinizi kendiniz yapabilirsiniz.

Tarayıcıma bir grafik paketini nasıl yüklerim?

Internet Explorer

 • Grafik paketini bilgisayarınıza indirin.
 • İndirdiğiniz .zip' li dosyanın içerisindekileri, oluşturduğunuz bir klasörün içerisine çıkartın.
 • Oyundaki profilinizde bulunan grafik paketi bölümüne tıklayın.
 • Grafik paketi bölümünde "Kullanıcı Grafikpaketi" yazısının yanındaki kutuya, grafik paketini çıkarttığınız klasörün tam yolunu yazın veya kopyalayıp yapıştırın.
 • Internet Exporer 7 ve daha yeni sürümlerinde, grafik paketini kullanmak istediğiniz Travian dünyalarının adreslerini(URL), güvenilir siteler listesine eklemeniz gerekmeltedir (Araçlar->Internet Seçenekleri->Güvenlik->Güvenilen Siteler->Siteler).
 • Bunları yaptıktan sonra Tamam(Ok)' a tıklayın.
 • Eğer Ok' e tıkladığınızda "Grafik paketi bulundu" yazısı çıkarsa "kaydet" e tıkladığınızda, grafik paketi yükleme işleminiz tamamlanmış demektir. Eğer bu yazı çıkmazsa, kopyaladığınız grafik paketi klasörünün yolunun doğruluğunu kontrol edin(Bu klasör, [travian.css] ve img isimli bir dosya klasörü içermektedir).

Firefox 1.0.x veya daha eski sürümler

Adres satırına about:config yazıp "enter" a basın. Çıkan komik çevirili uyarıya gülün:)Çıkan sayfada security.checkloaduri arayın (Üstteki süzgeç(filter) kısmına security.che... yazarak kolayca bulabilirsiniz).  security.checkloaduri değerinin "true" olduğunu göreceksiniz. Bu satıra çift tıklayın. Değer, "false" olarak değişecektir. Artık yerel dosyalar okunabilir oldu. Bundan sonra Internet Explorer kategorisindeki yönergeleri uygulamalısınız.

Firefox 1.5.x veya daha yeni sürümler

Sabit diskinizde "Firefox Profile" klasörünü bulun. İçerisinde başka bir klasör göreceksiniz(12345678 gibi 8 rastlantısal rakam ve harften oluşur klasörün ismi):

 • Windows (Vista haricindeki versiyonlarında): "C:\Documents and Settings\Kullanıcı İsmi\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles12345678.default\"
 • Windows Vista: "C:\Users\Kullanıcı İsmi\AppData\Roaming\MozillaFirefox\Profiles\12345678.default" (Gizli dosyaların içerisinde aramanız gerekebilir.)
 • Linux: "/home/kullanıcı ismi/.mozilla/firefox/12345678.default/"
 • OS X: /Kullanıcı İsmi/Library/Application Support/Firefox/Profiles/12345678.default/

 

Bu dosyayı indirin, içerisindeki user.js dosyasını çıkartıp Firefox Profile klasörünüzün içerisindeki kişisel profil klasörünün içine atın. Firefoxu yeniden başlatın. Artık yerel dosyalar okunabilir oldu. Alttaki yönergeyi izleyin:

 • Grafik paketini indirin.
 • .zipli dosyanın içerisindeki dosyaları bir klasöre çıkartın.
 • Oyun profilinizden grafik paketi linkine tıklayın.
 • Grafik paketi bölümünde "Kullanıcı Grafikpaketi" yazısının yanındaki kutuya, grafik paketini çıkarttığınız klasörün tam yolunu yazın veya kopyalayıp yapıştırın (Yol, file:// ile başlar).
 • Tamam(Ok)a tıklayın.
 • Eğer Ok' e tıkladığınızda "Grafik paketi bulundu" yazısı çıkarsa "kaydet" e tıkladığınızda, grafik paketi yükleme işleminiz tamamlanmış demektir. Eğer bu yazı çıkmazsa, kopyaladığınız grafik paketi klasörünün yolunun doğruluğunu kontrol edin(Bu klasör, [travian.css] ve img isimli bir dosya klasörü içermektedir).

Opera

Grafik paketini yüklemeniz mümkün değildir, sonraki iki seçenekten birini kullanarak opera kullanabilirsiniz.

Kişisel web alanı (Kişisel web space)

Çalışmıyorsa veya Opera 9 kullanıyorsanız, grafik paketini kişisel web alanınıza yükleyip veri yolunu yazarak çalıştırabilirsiniz (Veri yolu file:// ile başlamaktadır).

Yerek web sunucusu (Local web server)

Biraz daha karmaşık bir yol ise, grafik paketini, yerel web sunucusuna yüklemek olabilir. Apachi servera paketi yükleyin ve nereden Travian oynuyorsanız çalıştırın. Bu durumda veri yolu http://localhost/ ile başlayacaktır.

Karşılaşılabilecek sorunlar

CSS hatalı / Grafikler doğru görüntülenemiyor

Stylesheet dosyasının adının travian.css (Travian3 için ise en3.css) olduğundan emin olun. Eğer değilse doğrusuyla değiştirmelisiniz.

Ayrıca cookielerinizi ve tüm tarayıcı geçmişinizi temzileyip daha sonra tekrar grafik paketini aktive etmeyi denemelisiniz. 

Yanlışlıkla grafik paketini aktive ettim ve şu anda hiç bir grafiği göremiyorum

http://s1.travian.com.tr/spieler.php?s=4 adresini açıp (eğer s1de oynamıyorsanız, adrese oynadığınız serverı yazmalısınız), standart grafik paketi yazısının önündeki kutucuğu işaretleyerek "Tamam"(Ok)ı tıklayın. Daha sonra neyi yanlış yapmış olabileceğinizi kontrol ederek düzeltin(yanlış veri yolu, hatalı .css dosyası vs.)

Başka bir yol da cookileri ve tarayıcı geçmişinizi temizlemektir. Tarayıcı geçmişinizi nasıl temizleyeceğinizi, kullandığınız tarayıcının yardım menülerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca buradaki dökümanlar da işinize yarayabilir.

Kendi grafik paketinizi yaratmak

Kendi grafik paketimi nasıl yaparım?

Klasik grafik paketini indirin ve içerisindeki resimleri istediğiniz bir programı kullanarak (Photoshop, Paintshop gibi ücretli programları veya GIMP gibi ücretsiz bir programla). Hareketli gifler (animated gif) oluşturmak için ek bazı programlara ihtiyacınız olabilir, bunlardan pek çok var, Google' da arama yaparak bulabilirsiniz.

Arka plan rengini veya renkleri değiştirmek istiyorsanız .css dosyasını(Stylesheet) değiştirmeniz gerekir. CSS ile ilgili bilgileri w3schools dan öğrenebilirsiniz...

Grafik paketimi nasıl yayımlayabilirim?

Yarattığınız imajları sıkıştırıp internette bir web alanına yükleyin.Pek çok ücretsiz web alanı sağlayıcısı bulabilirsiniz, örneğin Lycos.

Ve bundan sonra grafik paketinizi Travian Forum' da, Tasarım Bölümü altında, Grafik Paketleri Bölümü' nde tanıtın. Grafik paketinize uygun bir isim seçin ve bir kaç resim veya küçük ekran görüntüleriyle beraber foruma eklemeyi unutmayın.

Telif hakları

Unutmayın, başkalarına ait resimleri kendilerinden izinsiz kullanmamalısınız. Özellikle, bilgisayar oyunlarından ve diğer tarayıcı tabanlı oyunlardan imajlar almayın lütfen. Resimlerin sahibi sizi dava edebilir.


Sorunuzun cevabi tatmin edici oldu mu?

Evet   Normal   Hayır