Travian Cevaplar

Sorunuz ile başlayalım

Cevap veren sorulara göre ara

Sorunuzun cevabını bulabilmek için, ilk önce ana kategoriyi ve ardından da sayfanın alt kısmında cevap çıkana kadar, alt kategorileri seçiniz. Eğer istediğiniz cevap bu değilse, bizimle temasa geçebilirsiniz.

Bir sorum var...

Seçeneklere göz at:

Site haritasına göre ara

Sevdiğiniz web sitelerinden alıştığınız gibi, site haritası üzerinden aramayı mı tercih ediyorsunuz? Hiç sorun değil. Site haritasını kullanarak, sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Fetihlerin Önlenmesi

Oyuncular genellikle köy savunması konusunda tepki vermezler ya da çok geç tepki verdiklerinden başarısız olurlar. Oysa başarılı bir savunma ile saldırgana oldukça büyük zarar verilebilir hatta fetih de engellenebilir.

Önlemler

Casuslar
Casuslar çok zaman ihmal edilir, ancak bunlar ucuz ve çok kolay yetiştirilebilir olduklarından saldırıları engellemede önemlidirler. Bir oyuncu  keşif için gönderdiğinde kayıba uğrarsa riskini bilemeyecek bu sebeple de keyfi kaçacaktır.  Buna ek olarak, saldıran kişi gözetlemede başarılı olsa bile sizde casus olduğunu bilecektir.

Sur / çit / toprak siper
Bu savunma yapısı savunmada 81% e kadar koruma sağlar(tam değerleri için bina sayfasına bakınız). Bu bonus, küçük bir ordu için bile yıkıcı olabilir.

Birlik
İyi bir birlikte olmak saldıranın cesaretini kıracaktır.Diplomasi çok önemlidir!

Festivaller
Her köyün kendi yararına olacak kutlamalar yapabilirsiniz, bunun için belediye binası seviyesinin 10 olması gereklidir.Ayrıca festivaller size yeni köy kurabilmek için gerekli olan kültür puanı verecektir.

Saldırı analizi

3 tip saldırı vardır:

 • Yağma saldırı

  Bu saldırı genellikle  hızlı olan askerlerle yapılır ve  sürpriz için defans askeri kullanılır.

 • Sahte saldırı

  Seri saldırılarda sık sık kullanılır. Hangi saldırının gerçek saldırı olduğunun bilinmemesi ve  fethetmede  şaşırtmak için kullanılır.

 • Fetih saldırıları

  Fetih saldırıları çoğunlukla mancınık ve koçbaşı ile dalgalar halinde yapılır.

Askerlerin hızı orduya katılan yavaş olan birime bağlıdır. Koçbaşı ve mancınık köy yıkmak ve fethetmek (saray veya köşk  yıkmak için) için gereklidir ve her ırk için yavaş birimlerdir. Gelen bir saldırı gördüğünüzde askeri üs den kontrol edebilir, hızlarını ölçerek ne tür bir saldırı olduğunu tahmin edebilirsiniz.   Bu zaman hesaplayıcısı nı kullanırsanız size yardımcı olacaktır. Saldırı başladıktan sonra görmelisiniz, aktivite başlangıcı önemli bir faktördür.Ayrıca seri ve sıralı saldırılar fetih saldırıları olabilir ancak içinde sahte saldırıların da olabileceğini unutmayınız. Kurban olarak bir köy seçilmiştir dikkat ediniz.Bir  300 nüfuslu köy fetih hedefi olmayacaktır genellikle 9 veya 15 tarlalı köyler fetih için seçilen köylerdir. Ayrıca yüksek nüfuslu ve askeri üretimin olduğu stratejik bir köyün de hedef olması muhtemeldir.

Fetih dalgaları: İlk önce defans temizlenir ( köy duvarları yıkılır), sonra mancınıklar girer (saray veya köşk yıkılır) ve hemen ardından da yöneticiler girer(vatan sevgisini düşürür).  Bu plan çok sık kullanılsa da her fetih için geçerli değildir. Bazen saldırganın saldırıları arasına defans yerleştirilir, bu çok kolay olmayacaktır. Fetihin bir kaç saniye içinde gerçekleşmesi gereklidir.

Savunma stratejileri

Savunucunun tepki vermesinin çeşitli yolları vardır.
Öncelikle, saldırgana zarar verebilmek için her an hazır tepki vermeyi öğreneceğiz.
Her zaman saldırgan köy fethetmek için yeni stratejiler geliştirmek zorundadır. Her gelen saldırı size savunma becerilerinizi geliştirebilmeniz için bir yoldur.

Duvar
Bu strateji köye destek askerleri ile doldurarak saldırgan ordusunu ezmek için yeterlidir. Gelen saldırının piyade mi süvari mi olacağını bilemeyeceğiniz için savunmada karma bir ordu kullanmanız gerektiğini unutmayınız. İlk atak köye ulaşmadan önce askerler köyde hazır bulunmalıdırlar. Hatta farklı ırklardaki köylerden savunma isteyebilir, bu oyuncuların askerlerini birleştirerek savunma yapabilirsiniz. Bu destek sırasında askerlerin açlıktan ölmemesi için birlik arkadaşlarınızdan yeterli tahıl isteyebilirsiniz.

Araya asker sokma
Bu strateji iyi eğitilmiş saldırganlara karşı biraz şüpheli olsa da çok az sayıda askerle birlikte bile başarılı bir şekilde uygulanabilir. Bunu denemek istiyor ama emin değilseniz duvar stratejisi ile birleştirmek doğru bir karar olur. Bu stratejide önce temizlikten sonra  sonra mancınık arasında zaman olacaktır. Bu, sadece belki biraz kaynak, bir bina ve çok az sayıda asker kaybetmek anlamına gelir. Saldırgan ikinci bir temizlik saldırısı göndermek için arkadaşlarından yardım isteyebilir ve savunma yerleştirmenin mümkün olamayacağı şekilde hızla arka arkaya saldırı olabileceğini unutmayınız.

Festival ile savunma
Büyük festivallerle savunma stratejisidir. Saldırganın gönderdiği senatör/reis/kabile reisi nin  etkinliğini %5 e kadar düşürür.  Saldırgan az gönderdiğinde halkın sadakaki yeteri kadar indirmeyecektir.  Bu strateji çok çok risklidir, ihtiyatlı bir saldırganın yönetici yollarken oldukça dikkatli olması gerekir.

Karşı saldırı

 • Tahıl çalma

  Köyünüze gelen bir saldırı gördüğünüzde bir kaç saat içinde değerli bir hammadde olan tahılı çalmak için karşı saldırıyı deneyebilirsiniz. Tahıl ambarının yıkılması veya tahıllarını almanız daha saldırı size ulaşmadan askerlerinin bir bölümünün açlıktan ölmesini sağlamak asker yoketmede başarılı olacaktır. Bu saldırı saldıran köye yakın bir birlik arkadaşın tarafından da yapılabilir.Saldırganın saldırı yaparken bu tür bir saldırıda savunma yapabilmesi güçleşecektir.

 • Saldıran köyü fethetmek

  Saldıran köyün fethedilmesi sadece saldırıyı durdurmak  değil aynı zamanda saldırgana büyük zararlar verir. Onun hem askerleri hem de köyü elden gitmiş olacak.  Ne yazık ki, kişinin saldırısı size daha önce ulaştı ise zaman yetersizliğinden bu pek de başarılı olmayacaktır. Ancak yakın birlik arkadaşlarının yardımlarıyla birlikte çalışmak gerekir.

Yeniden fethetme

 • Yıkım suçu

  Bu taktik ile köy fethetmek için sonradan ordu gelerek son kalan askerleri yokedecek ve  yönetici ile bir miktar askerin orada kalmasına imkan sağlayacaktır. Böylelikle, sadece köyde konuşlanmakla kalmayacak değerli askerlerinizi de kaybetmemiş olacaksınız.  Köy alınınca saldırganın elini çabuk tutarak hemen  bir köşk ya da bir saray inşaa etmesi gereklidir. Saldırgan daha fazla savunma gelene kadar köyü savunmalıdır. Son olarak, vatan sevgisini arttırmak için hemen bir köşk veya bir saray
    inşaa etmek iyi bir fikirdir.

 • Düşmanın kendini imha etmesi

  This is a variation of the last strategy but can only be accomplished when you have enough time to destroy your own residence or palace and lower your loyalty to below 20%. After this, the you should allow the attacker to capture your village as described before but this time the first of the attacker's senators/chiefs/chieftains will conquer the village and every wave afterwards will crash into the "defenders". After this you can re-take the village without fearing that the attacker might send another wave. This is a devastating and devilish strategy. Hint: you will lose another (random) building besides the residence or palace due to the attacker's catapults!

Düşman hatasından avantaj elde etme

Bir çok durumda profesyonel oyuncularla uğraşmak zorunda kalırsınız, profesyonel oyuncular bile hata yapabilir, kimse mükemmel değildir. Saldırganın hatası ne olursa olsun bu hataları kendi yararınıza kullanmayı bilmelisiniz. Köy fethetmek için bile bu tür bir şansı kullanmanız size sürpriz sonuçlar sağlayacaktır.

Sahte saldırılar
Bir saldırının sahte saldırı olasılığı işaretleri:

 • İzole saldırı, daha az önemli köylerde (saldırganın bakış açısı) arka arkaya gelen saldırılar.
 • Saldırıların varış zamanı arasındaki farklar.
 • Aynı köyden aynı hızda düzenli ve sıralı saldırı.

Birlik kapsamı
Saldırganın birliği varsa saldırıda temizlikte yardımcı olmak için sıralı saldırı yapabileceklerinden emin olabilirsiniz. Ancak, bu birlik üyeleri saldırılarında sahte saldırılar da mutlaka olacaktır.

Kontrol edilemeyen durumlarda
Teknik sorunlar ve gecikmeler zaman zaman planların alt üst olmasına sebep olur:

 • Gecikmeler

  Çok zaman hesaplamalarda gecikme oluşur.Bu bir kaç dakiak veya bir kaç saniye arasında değişen olayların yavaşlamasıdır.  Bu planları berbat etmeye yarayacak, gelen saldırıları alt üst edecektir.

 • Server hataları

  Sunucu hataları  nadir yaşanır, ama yanlış zamandaki bir hata yıkıcı olabilir.


Sorunuzun cevabi tatmin edici oldu mu?

Evet   Normal   Hayır