Travian Cevaplar

Sorunuz ile başlayalım

Cevap veren sorulara göre ara

Sorunuzun cevabını bulabilmek için, ilk önce ana kategoriyi ve ardından da sayfanın alt kısmında cevap çıkana kadar, alt kategorileri seçiniz. Eğer istediğiniz cevap bu değilse, bizimle temasa geçebilirsiniz.

Bir sorum var...

Seçeneklere göz at:

Site haritasına göre ara

Sevdiğiniz web sitelerinden alıştığınız gibi, site haritası üzerinden aramayı mı tercih ediyorsunuz? Hiç sorun değil. Site haritasını kullanarak, sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Sürekli Yağmalanıyorum

Köylerim sürekli yağmalandığında ne yapmalıyım?
Eğer gün boyu bir ya da birden fazla oyuncu size sürekli saldırıyorsa buna "çiftlik olmak" veya "çiftlik köyü olmak" denir.

Temel konular

En iyi defans: sığınak kurmaktır. Eğer Galyalı iseniz, sığınağa ek olarak tuzakçı da faydalı olur.
Sığınak çok ucuzdur ve her oyuncuda  mutlaka en az bir tane olması gerekir. Hammaddelerinizi saldıranlara kaptırmaktan sizi korur. henüz köyünüz çiftlik haline gelmeden bir tane kurmalısınız.
Sığınağınızı mümkün olduğunca en yüksek seviyede tutmalısınız ki hammaddelerinizi saldıranlardan koruyabilesiniz.

Eğer Cermenler tarafından saldırı alıyorsanız,depolarınızda bulunan hammaddelerinizin, sığınağınızın kapasitesinin 4/5' ini geçmediğinden emin olmalısınız. Çünkü Cermenler sığınakların 1/5' ini yağmalayabilirler (T 2.5'te Cermenler, sığınakların 1/3 ünü yağmalayabilirler). 

Pazar yeri

Pazar yeri' nde satışa koyduğunuz hammaddeler, eğer saldıran askerlerin  hammadde deponuzu ve tahıl ambarınızı boşalttıktan sonra halen hammadde taşıyacak yeri kalmışsa, yağmalanırlar!

Psikolojik durumlar

Oyunun nasıl oynanacağını bilmek önemli bir şeydir ancak diplomaside iyi olmak ve irade gücü de en az oyunu bilmek kadar önemlidir. Özellikle de savunma yapıyorsanız...

 • Ne olursa olsun her zaman sakin kalmaya çalışın ve dostane tavırlarınızdan asla vazgeçmeyin! 
 • Köyünüzün yakınlarındaki arkadaşların size yardımı dokunabilir.
 • Kendinizi yaratıcı bir şekilde savunun.
 • Hareket ve tavırlarınızın muhtemel sonuçlarının ne olacağını düşünün
 • Eğer yenilirseniz surat asıp küsmeyin

İlk başlarda size saldıran kişi sadece hammaddelerinizi ister. Eğer onu rahatsız etmeye başlarsanız, sizin sürekli ensenizde olacak ve işler daha kötü bir hale gelecektir. 

Stratejiler

Her stratejinin asıl amacı hiç bir şey kaybetmemeye çalışmak, en azından en az zararla saldıran çıkmaya çalışmaktır.

Pintilik

Sığınak sizin birincil silahınızdır. Günün yarısında çevirimdışı olsanız bile bir Cermen' in sizden hammadde alamayacağı kadar sığınağınızı yüksek seviyede tutun. 

 • Bir şeyler inşa edin
 • Hammaddelerinizi başka yerlere gönderin

Cermenlerin, sığınağınızın 1/5' ini yağmalayabildiklerini aklınızdan çıkartmayın (T2.5 versiyonunda, bir cermen saldırdığında, sığınağınız sadece kapasitesinin 2/3' ü kadar hammadde saklayabilir). Eğer saldıran sizden hammadde almayı başarabilirse, bilin ki tekrar gelecektir.

Dikenli tel

"Pintiliğinizle" hammaddelerinizi koruyun ve buna ek olarak gelen saldırı birliğini etkisiz kılacak savunma askerleri yapmaya çalışın (bunu yaparken simülatörü kullanarak köyünüzü korumak için ne kadar asker gerekeceğini hesaplayabilirsiniz).

Diplomasi

Yağmalanırken, psikolojik kaideleri aklınızdan çıkarmayın. Alttaki maddeler psikolojik savaşın temel maddeleri olarak sayılabilir:

 • Bir birliğe üye olmak

  Amacınız, saldırganın başa çıkamayacağı iyi ve güçlü bir birliğe üye olmak olmalı. Pek çok durumda yağmalanan hammaddelerinizi geri alabilirsiniz. Ama unutmayın ki, bölgenizdeki bazı birliklere üye olmanız da bazı kişiler için bir saldırı sebebi olabilir!

 • Saldıranla iletişime geçmek

  Çok incelikli bir konu; koca bir dev savunmasız birinden kolayca hammadde elde ediyor, neden vaz geçsin ki? 

  Sadece bir nedeni olabilir: basitçe nazaket. Mesajınızın nasıl görünmesi gerekir? Yağmanın durması için dostane ve hoş bir rica etkili olabilir. İnsanların, her gün, defalarca "LÜTFEEEAAANNNN", "SALDIRMAAAAAA", gibi mesajları almaktan hoşlanmayacağını aklınızdan çıkarmayın. Karşınızdakine karşı nazik olun ve saldırı alsanız da onu akıllıca sözlerinizle etkilemeye çalışın. Ve eğer karşınızda baş edemeyeceğiniz bir düşman varsa asla kışkırtmayın. Bir dahaki sefere mancınıkların köyünüzü yok etmesini izlersiniz.

  Sonuç olarak sözlerinizin saldırıları durduracağına dair bir garanti verilemez. Ancak çoğu durumda nezaket ve politikliğinizin  az da olsa size yardımı dokunacaktır. 

  Eğer uygun bir mesaj yazabileceğinizi düşünmüyorsanız, hiç yazmamanız daha iyi olur. Saldıran kişi mesajınızdan hoşlanmayabilir ve saldırılarını arttırabilir.

  Son olarak unutmayın: Zaferler, büyük oranda, kaba güçle değil diplomasi ve stratejiyle kazanılır.

 • Birlikle iletişime geçmek

  Kendi birliğinizden yardım isteyin veya saldıranın birliğine mesaj atın, belki size yardım edebilirler.


Sorunuzun cevabi tatmin edici oldu mu?

Evet   Normal   Hayır